Talopaketti ? Rakentaminen ?
Kaikista lama puheista huolimatta suunnitelmissamme on pienen omakotitalon rakentaminen.
vinkkejä hyvistä talopaketti toimittajista , todellisista kuluista jne. kuulisin mielelläni.
Talopaketti vai itse rakentaen edullisemmin ? Omaa osaamista löytyy aika kiitettävästi , mies rakennusalalla.
Tulevan talomme koko olisi n. 100m2 huoneita 3-4 + muut tilat.
Kommentit (12)
On ihan komeita, halpoja... mutta nurkista tuulee ja materiaalit on ihan kauheita.Tai siis halvinta mitä löytyy.
Nyt meillä kastelli talo ja pisteet täältäkin sinne. Suosittelen.
Muista ei kokemuksia muuten kuin kuulopuheella.
tilan tekemättöminä. Laittaa sitten itse kosteuseristeen ja laatoituksen.
Nippanappa menee rakenteet läpi vaatimuksista ja perustukset ovat tosi rimpulat. Niitä mainostetaan rossipohjana, mutta oikeaa rossipohjaa eivät ole nähneetkään.
Jolloin tietysti vaatii kohtuulliset lämmöneristykset lattiaan. Tuuletusaukkojen täytyy olla tarpeeksi suuret, jottei alapohjaan kerry kosteutta jne. Älvärissä kosteudenpoisto on toteutettu sähkötoimisella puhaltimella, jossa on kosteudentunnistin...
Sokkelissa on reikiä joita tulee putket ylös. Hyvin on tuulettunut vuosia.
ne on tosi hyvin kilpailutettuja. Siis hinnaltaan. Varsinkin just noi pienet sadan neliön ja vähän päälle talot. Kaveri rakensi tuommoisen noin 130 tuhanteen euroon pari vuotta sitten. Nyt rakennuskustannusten taas laskiessa voisi ehkä päästä jo samaan.
Jos sitten haluaa kilpailla jollain muulla perusteella, niin sitten itse rakentaminen voi kannattaa - jos sen tosiaan osaa. Jos taas ei osaa, sillä saa pelkkää sutta. Me on itse tehty itse, mutta tuossa sadan neliön tienoilla ei pysty hinnalla juuri kilpailemaan. Jos tekee isomman niin ehkä. Ja työn jäki ja laatu on tietty sit just sitä mihin itse pystyy. Materiaalejakaan ei tarvi hankkia sen perusteella, että asennustyö saadaan nopeasti ja halvalla (tämähän pätee pakettiratkaisuihin silloinkin kun käytetään "laadukkaita ja kalliimpia maataeriaaleja - asennuksessa tingitään jos vain voidaan ja kaikkia vaihtoehtoja ei edes oteta huomioon), vaan asentamiseen voi myös käyttää aikaa, jos taitoa on.
Onko sulla tietoa noiden talopakettejen laadusta ?
Meillä oikeasti perheessä / perhepiirissä rakennusalan pitkäaikaisia ammattilaisia. Joten rakentaminen itse on kyllä varteenotettava vaihtoehto , mutta tuo rakentamisen nopeus tuossa pakettiratkaisussa houkuttaa.
Olemme suunnitelmissamme ihan alussa ja kysymykset ovat myös niin "tyhmiä" koska en ole asiaan vielä päässyt perehtymään kunnolla.
Jokaisen yrityksen edustajan kanssa todellisen luotettavan tiedon saamisen kanssa on niin ja näin joten kaikki todellinen käytännön tieto on tervetullutta
Siis ei mitään vikaa tai puutetta, joskaan ei nyt mitään ekstraakaan. Materiaalithan niissä saa aika pitkälle valita itse, kunhan maksaa siitä sitten - mutta tosiaan se valinta tehdään niin,että asennuskustannukset ei hirveästi nouse, vain materiaalinkustannus nousee. TOki asennuksestakin voi maksaa erikseen lisää, mutta usein se tarkoittaaa sitä, että poikkeava urakka on tilalttava joltain muulta kuin talotehtaan asennusryhmältä.
Eli jos ottais ihan kylmän esimerkin, niin voi hyvin vaihtaa laminaattilattiasta parkettiin, kunhan pysytään kliklik-asennettavissa lukkoponttiparketeissa, mutta liimattavaan lautaparkettiin siirtyminen on jo isomman neuvottelun takana ja irtopaloista liimattava aito mosaiikkiparketti (joka olis ikuinen ja aina hiottavissa, ei eläisi eikä kopisisi ikinä) käytännössä mahdoton. Tosin parketin suhteenhan monet talopaketit ei sano mitään, koska sisäpinnat ei kuulu pakettiin missään tapauksessa. Mutta siis ne ratkaisut on tuon tapaisia. Runkoratkaisuissa tämä näkyy niin,e ttä muurauksia vältetään ja kipsilevyä käytetään niiden tilalla paljonkin. Kyllä sekin ihan käypä ratkaisu on, muuraus vaan olisi vielä parempi.
Heip!
Me rakennamme Kastelli-taloa, tosin asennuksia ei tullut lainkaan Kastellin kautta, mutta kaikki materiaalitoimitukset tulivat Kastellin kautta. Suosittelen tätä pitkän linjan luotettavaa talotoimittajaa, ystävällistä palvelua ja asiakas tuntuu olevan heille tärkeä. He tekevät työtä pitkällä kokemuksella ainakin, että siinä mielessä luotettava toimittaja.
Mallistot ja vaihtoehdot ovat hyvin monipuoliset ja jos löydät hyvän edustajan, niin varmasti löydät myös teille sopivan taloratkaisun.
Olen kyllä tästäkin toimittajasta kuullut muutakin, mutta tietenkin rakentaessa aina sattuu ja tapahtuu.
Näillä päästää jo hieman eteenpäin harkinnassa. =)