kuinka hoitajilla voi olla kaksi eri liittoa-samassa tyossa ja yhdessa tehdaan... outoa... miksei ne voi perustaa yhta puulaakia
vai onko s-hoitajat parempia kuin perushoitajat jotka senpaskasen ja raskaan työn loppuviimein tekee
Kommentit (5)
liitot.
Eivät rakennusarkkitehdit pääse safaan, kouluavustajat eivät kuulu OAJ:hin ja tuskin sairaanhoitajatkaan pääsisivät lääkäriliittoon.
Vaikka työtä tehdään sovussa yhdessä ryhmillä on omat etunsa ajettavina kaikilla.
rakennusinsinööri ja kuulun kahteen: Rakennusinsinöörit ja -arkkitehdit ja toinen on Insinööriliitto.
kuten perus- ja lähihoitajat. (viittaan alemmalla tasolla nyt koulutustasoon, en työn tärkeyteen tai arvostetavuuteen) Sairaanhoitajia ei Superiin kuulu. Tehyyn taas kuuluu sairaanhoitajien lisäksi ainakin terveydenhoitajia, kätilöitä, laboratoriohoitajia, lähihoitajia, perushoitajia yms. Vähän siis koulutusasteen mukaan menee tää jako.
Mä vaan ihmettelen tässä sitä, että jos tehyläiset hoitajat menee lakkoon, niin nouseeko palkka sitten vain niillä enemmän kuin mulla, vai saako kaikki hoitajat liitosta riippumatta saman korotuksen? Entäs liittoon kuulumattomat? Voidaanko esim. sairaalassa tai vanhusten hoitolaitoksessa muka maksaa liittoon kuulumattomalle perushoitajalle A palkkaa x euroa, Superiin kuuluvalle perushoitajalle B x+y euroa ja Tehyyn kuuluvalle perushoitajalle x+y+z euroa? Eli että liittoon kuulumattomat eivät saisi korotusta ollenkaan, superilaiset sen nyt jo sovitun ja tehyläiset siihen päälle vielä mahdollisesti jotain lisää? Jos se näin menee, niin onko se reilua samasta työstä maksaa eri palkkaa?
" enemmän kuin mulla" pitäis olla " enemmän kuin muilla" Tuskin mun palkka tässä mihinkään nousee, kun en ole hoitsu... :D
siihen nähden että sairaanhoitajan vastuu on huomattavasti suurempi.