Voisiko joku nyt auttaa langattoman nettiyhteyden kanssa???
Kiitos.
Eli meillä on pöytäkone ihan piuhan päässä, mutta tämän tukiaseman tms. wlan-valo palaa kyllä. Jos tuon töistä läppärin kotiin, miksi se ei löydä tuota meidän langatonta yhteyttä? Pitääkö tuolle tukiasemalle tehdä ensin jotakin?
Auttakee...
Kommentit (6)
Eli kun asensin verkon niin valitsin salatun verkon ja vielä sen, että mikään muu kone kuin tämä ei voi verkkoa käyttää. Ilmeisesti teillä on sama juttu?
Katsopa siitä ohjeesta, joka langattoman modeemin mukana tuli, että miten tuo suojaus puretaan.
(mä en oikeesti tajuu mitään näistä)
Meillä myös etäisyys on aika lyhyt, mitä toi vehe ottaa.. siis läppärin pitää olla samassa huoneessa kuin ton tukiaseman.
Onko kannettavassa langaton verkkokortti? Oletko katsonut Verkkoyhteydet-kohtaa kannettavasta, näkyykö siellä sun tukiasema? Jos ei näy, niin veikkaan ettei tukiasema silloin toimi.
se ei näy ulkopuolisille ja että siinä on salaus päällä. Nämä ovat normaaleja turvallisuusominaisuuksia. Kuka on asentanut teillä WLAN-yhteyden? Hän on varmaan kirjoittanut jonnekin ylös salausavaimen, joka sinun pitää syöttää läppärisi verkkoasetuksiin. Myös WLAN:in lähettämän verkon nimi pitäisi olla jossain paperilla ylhäällä.
jos salausavainta ei löydy, niin sitten sinun pitäisi löytää jostain WLAN-modeemisi manuaali ja etsiä siitä ohjeet uudelleenkonfigurointiin. Uudet asetukset yleensä laitetaan päälle käyttäen langallista yhteyttä WLAN-modeemiin pöytäkoneesi internetselaimella.
Kannattaa muistaa, että WLAN-yhteyden pitäisi olla aina salattu, muutenhan kuka tahansa naapurisi pystyy käyttämään sitä!
Ai niin, vielä yksi turvaominaisuus WLAN-modeemissasi saattaa olla vielä: se hyväksyy vain sille ennalta syötetyt tietokoneet verkkoon. Tietokoneen tunnistus tehdään verkkokortin MAC-osoitteen perusteella. MAC osoite pitää syöttää yllä kuvatulla menetelmällä WLAN-modeemille.
Vierailija:
eli on kortti, käytän töissä langatonta verkkoa. Kotona läppäri löytää pari langatonta verkkoa, mutta kumpikaan ei ole kyllä meidän. Eli mitenköhän nyt otan tuon oman tukiaseman käyttöön niin että voin käyttää läppäriä?
Auttakee tumpeloa.