Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

LOPETETAAN JULKINEN TERVEYDENHUOLTO!! Säästyisi rahaa!

Vierailija
20.09.2007 |

Ettehän te kuitenkaan halua käydä niiden ahneiden kunnallisten hoitsujen luona??

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
20.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

2

Vierailija
2/12 |
20.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokeillaan muutama vuosi, miten menee.

t. ahne paska itsekäs hoitsu, joka kyllä olis tyytynyt mainiosti tarjottuun palkankorotukseen ja on tyytyväinen nykyiseenkin palkkaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
20.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi menee vähitellen USA:N malliin, jossa rikkaat hoidattavat itsensä (kalliiden) vakuutusten turvin yksityisellä (jossa on henkilökuntaa riittävästi ja heille maksetaan riittävästi). Köyhät ahdetaan huonolaatuisiin ja suppeisiin sairaaloihin. Keskituloiset taas yrittävät hikihatussa saada maksettua kalliit vakuutukset saadakseen edes lapsensa kunnolliseen hoitoon.

Vierailija
4/12 |
20.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sehän tarkoittaa romia palkankorotuksia meille hoitajille :)

Vierailija
5/12 |
20.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkäri paneutuu asiaan, ei ole leikkausjonoja, jne.



Kunnallisella puolella ensin saat hoitajalle puhelimessa itkeä, että saa ajan. Ja jos hoitaja on sitä mieltä, että et tarvitse thats it!! Eka olet puhelimessa jonottanut jonku 30min jopa pidempään. Aina laitetaan JONOON, ja se jono on vain toiselle lääkärille konsultaatioon. Sit vasta ehkä leikkaus tms hoito JONOON.



Tässä nyt muutamia esimerkkejä

Vierailija
6/12 |
20.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

huoltoa. Hoitoa ei välttämättä saa vaikka olisi vakuutuskin eikä vakuutustakaan saa jos on liian lihava/laiha tai on joku kilometriä pitkällä listalla oleva sairaus.



Yksi nainen oli joutunut maksamaan leikkauksensa loppujen lopuksi itse, kun kävi ilmi, että sillä oli joskus ollut _hiivatulehdus_.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
20.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kisella puolella. ei julkista terveydenhuoltoa voi ajaa alas. aletaan yksityiset palvelut alas ja laitetaan sekin " osaaminen ja tietotaito joka on miljoona kertaa parempaa kuin julkisella" julkiselle puolelle hyötykäyttöön!

Vierailija:

Kas kun yksityiseltä ei saa sädehoitoa, sytostaatteja yms. Mites on neuvolapalvelujen laita, hammashoidon, kouluterveydenhoito?

Vierailija
8/12 |
20.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että kun privaattipuolella tapahtuu moka, niin sen jälkiä paikataan kunnallisella puolella. Joten vaikka mehiläisen ovi avautuukin, saatatte löytää itse mailahdesta. Sori vaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta entäs sitten kun ei olisi enää kunnallista kilpailemassa? Kävis niinkuin jenkeissä, kauas hinnat karkaavat



Paras tulos tulisi sopivalla yhdistelmällä. Kunta kilpailuttas tiettyjä osia terveydenhuollosta yksityisellä puolella, lois näin lisää markkinoita ja aktivois kilpailua.

Kokonaan ei kannata antaa missään nimessä!

Vierailija
10/12 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on hyvä ja toimiva järjestelmä malliksi lähempänäkin eli Hollannissa. Ja siellä homma pelaa ihan hyvin ja ketää ei jää ilman hoitoa. Siellä terveydenhuolto on yksityistä, kaikilla on vakuutus ja köyhimmälle kansanosalle valtio maksaa vakuutuksen.



Ja kyllä niitä syöpähoitoja saisi sitten sieltä yksityiseltäkin kun julkiselta palvelu loppuisi. Vai ajattelitteko, että kaikki Suomen syöpälääkärit menee paikkailemaan haavoja ja tutkimaan korvia yleislääkärin puolelle?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähes aina työntekijän vakuutusmaksun ja se on osa työntekijän palkkaa. Samoin kaikki tuntemani ihmiset joille siis työnantaja maksaa vakuutuksen maksaa sen myös esim. perheen lapsille ja vakuutusmaksu jää ilmeisen harvoin ihmisten itsensä maksettavaksi. Poikkeuksena tietysti aivan pienituloiset ja muutoin köyhät, joille siis valtio maksaa vakuutuksen.



Näinhän se tulisi menemään myös lopulta Suomessa. Esim. nyt jo valtaosa ihmisistä käy työterveyshuollon kautta ykstyisessä lääkärissä. Tilanne muuttuisi vain niin, että työnantajat joutuisivat ottamaan työntekijöille laajempia vakuutuksia (joita jo joillakin työnantajilla on). Itse esim. kävin koko raskauden ajan yksityisessä neuvolassa ja lääkärissä joka kuuluin työterveyshuoltoon ja jonka siis työnantajani maksoi. En siis käyttänyt julkista neuvolaan lainkaan.

Vierailija
12/12 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin varmaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kolme