Apua! isäkuukausihakemus 5pv myöhässä.
Huomasin tänään että vanhempainrahakauden 12 viimeisin päivän siirto ilmoitus pitää tehdä 2kk ennen sen loppumista. Tietääkö kukaan hyväksyykö kela enää ilmoitusta jos viedään huomenna kun viimeinen päivä olisi ollut viime perjantai? Alkoi todella ahdistaa jos ei saadakaan isäkuukautta, typerän unohduksen takia. Olen niin odottanut sitä ja aina kun on rankkaa ajatellut että kyllä kohta hetkeksi helpottaa. Suunnitelmissa oli siis pitää tammikuu isäkuukautta.
Todella huolestunut Tipy
Kommentit (8)
tai mikä se nyt oli. Mutta pointti kahdessa kk:ssa on, että silloin asiasta pitää olla ilmoittanut työnantajalle. Kai se on tehty ja kirjallisena, siis isän puolesta.
Saa sit nähdä kuin meiän kuukauden käy kun se on melko varma mut riippuu työtilanteesta, joten ei oo tehty sopimusta...
Miten aloittajalle kävi, soititko kelaan?
Meidän isäkuukauden hakemus meni ainakin 2 viikkoa myöhässä Kelaan, mutta mitään ongelmia ei ollut eli se myönnettiin ihan normaalisti ilman mitään selityksiä.
Toivottavasti myös teillä onnistuu :)
isäkuukautta haettiin reilu kolme viikkoa ennen sen alkamista. Ei pystytty miehen työtilanteen vuoksi aikaisemmin. Kelaan kun soitin niin sanoivat että se on mahdollista saada, mutta pitää kirjoittaa selvitys miksi hakemus tulee myöhässä. Päätös ei ole vielä tullut, mutta paras olisi mennä läpi, koska olen ottanut töitä lokakuuksi...
onko ne isäkuukauden 12+12 arkipäivää siis vain ma-pe, ei lauantaita?
löysinkin itse vastauksen. Kelan laskureista näkee suoraan nuo 12 viimeistä vanhempainvapaapäivää ja sen mukaan lauantaitkin lasketaan.
Vanhempainpäivärahakausi:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/Docs/220801120915EH?OpenDocume…
Vietiin koko perheen yhteisvoimin tänään heti aamulla hakemus. Kelan Täti soitti jollekin joka tiesi sanoa että kyllä se on tähän mennessä myönnetty vaikka olisi ollut vähän myöhässä. Mutta menee kuukausi ennen kuin hakemus on käsitelty ja myönnetty, joten odotellaan.
Isän töihin on ilmoitettu, vaikka ei sillä mikään kiire ole, sillä mies ei pidä kuukautaan heti vanhempainrahakauden loputtua. Sitähän saa siirtää 180päivää.
Ja tosiaan kyllä niihin 12+12 päiviin lasketaan lauantait, eli 4 täyttä viikkoa ilman mitään juhlapyhiä tulee.
Tipy
mutta eiköhän asia selviä, kun soitat kelaan heti aamulla ja selität tilanteen. Toivottavasti saatte kuukauden, meillä se oli kyllä erittäin hyvä juttu!