Mitä ihmettä kaksivuotias itki koko yön?
Lapsi meni nukkumaan illalla ihan normaalina. Heräsi pari tuntia nukuttuaan itkemään. Parkui ihan suoraa huutoa, mutta ei osannut sanoa mikä on pielessä. Kun kysyin että sattuuko johonkin vastasi myöntävästi mutta ei osannut sanoa mihin.
Annoin särkylääkettä ja jonkin ajan kuluttua lapsi rauhoittui nukkumaan. Heräsi kuitenkin alle kahden tunnin kuluttua taas parkumaan. Kysyttäessä valitti että jalkoihin sattuu. Samaa jatkui sitten koko yö parin tunnin välein: milloin sattui mahaan, milloin päähän. Eli ei osaa ollenkaan kertoa mikä on hätänä.
Nyt päivällä on ihan oma itsensä, pirteäkin, vaikka ei ole nukunut juuri yhtään. Olen ihan ymmälläni.
Kommentit (2)
että ehkä se korvatulehdus voisi olla selitys.
Lapsi oli mielestäni liian tuskaisen oloinen että kyseessä voisi olla pahat unet. Mutta mistäs sitä tietää kun pieni ei osaa vielä yhtään kertoa.
ap
vissiin mielikuvitus alkaa kehittyä voimaakkaammin, tulee öisin uniin sellaisetkin asiat joita aikuisena pitää mitättöminä...ei nuin pienet paljon tarvii!