Mitä tehdä, kun isoveli 3v kiusaa JATKUVASTI pikkusiskoaan?
Nyt vinkit kehiin, sillä kohta menee totaalisesti pinna katki ton jäbän kanssa!!!!!
Poika on siskon kimpussa jatkuvalla syötöllä- ei anna siis hetken rauhaa. Menee ja puristaa ködestä, ohimennentuuppasee kumoon, ' halaa' sillä tavalla rajusti, tökkii poskeen sormella, vie lelut kädestä, tekee vaan sellasta jäynää koko ajan.
Miten sen saa loppumaan?? Mä laitan jäähylle, vien leluja takavarikkoon, selitän, huudan ja meen väliin. Koko ajan saisi olla erotuomarina. En jaksa kohta enää. Tätä on jatkunut siitä lähtien, kun kuopus alko kävelemään eli n. 3kk.
Auttakaa oikeesti...mä alan olla kohta sellanen ' Nanny 911' - kauhuäiti, joka vaan huutaa ja räyhää, kun ei jaksa enää...isoveljellä on vielä kova uhma päällä, koettelee hermoja siis myös muilla tavoin. Pikkusisko on herkkä ja kova huutamaan- meillä olisi siis todellista tarvetta kuulosuojaimille.
hakeeko isoveli vaan huomiota, minultako? Kun ei auta, vaikka olisi koko päivän kaksin pojan kanssa ja kun tullaan kotiin, tönäisee hän ensitöikseen siskonsa lattiaan.
Missä vika??
Kommentit (9)
Minä tekisin toisin päin. En huomioisi millään tavoin kiusaavaa lasta, estäisin vaan kiuraamisen mutta siinä se. Mukaan porukkaan pääsee, kun osaa olla kunnolla.
Onko miten paljon puuhaa, miten tarkka rytmi, onko tietty hetki, jolloin on aina kahdenkeskistä aikaa? Meillä auttoi parhaiten selkeys, runsas ohjelma ja joka päivä tietty aika kahdenkeskistä aikaa äidin kanssa.
Täälläkin saa aika usein kuulla kuinka oma äiti antoi poikalastensa aina kiusata siskojaan ja äiti vaan vähätteli koko juttua.
Yhden lapsen kanssa tätä ongelmaa ei olisi.
yksi täydellisen itsekeskeinen ja huonotapainen maailmannapa, joka rääkkää kaikkea liikkuvaa...
päivällä, kun sisko nukkuu, luen pojan kanssa tms. iltaisinkin, kun sisko menee ensin yöunille, alkaa pojan aika, usein myös siis isän kanssa. rytmit on selkeät, vaikkei päikkäreitä nukukaan enää. lepohetkestä pidän silti kiinni.
mutta kun siis ei auta, vaikka olisin pojan kanssa kuinka paljon. se tässä ihmetyttää:(
ap
T: Poika 2v8kk ja tyttö 1v1kk
AAAAAAAAAAAAAARRRRRRRRRRRRRRGGGGGGGGGGGGHHHHHH
AI KUN OPPI KÄVELEMÄÄN???? Joo paheni sata-nolla 3vk sitten kun sisko alkoi kävelemään......
Tosi mustis on isoveli nyt äitistä
mut kokeile antaa välillä isoveljelle kahdenkeskeistä aikaa, vaikka 1/2 tuntia päivässä ja katso onko sillä vaikutusta, että isompi saa välillä jakamattoman huomioin. Meillä ainakin rauhoittaa pahimpaa härdelliä kun käy isomman kanssa vaikka pienellä kävelyllä ja jutustelee. Ja ikää isomalla on kans 3 v.