Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lastenvaatteiden antaminen sukulaisten ja kavereiden kesken

Vierailija
07.09.2007 |

Meille on tulossa esikoinen, ja olenkin sitten hankkinut sille kaikenlaista tavaraa ja vaatetta, sillä toki tämä on meidän lapsi ja meidän kuuluukin hommata kaikki tavarat.



Noh, jossain vaiheessa kun kerroin raskaudesta, niin jotkut kaverit lupasivat vauva tavaroita. Mutta kun niitä ei sitten kuulunut, niin en kyllä kehdannut alkaa niiden perään kysyä, se olis musta ollut noloa.

Eli hommasin kaiken itse.



Nyt, viikkoa ennen laskettua aikaa, niin käly toi ison pussillisen vauvan vaatteita ja lisäksi vauvan tarvikkeita ihan kuomurattaita ja turvakaukaloa myöten. Kiva, jos tuon olisin tiennyt, niin en olisi ostanut kaikkia itse.



Kiva kun nyt on kaikki tuplana, ja meille on kyllä tulossa vaan yksi lapsi....



Olisko mun sitten pitänyt kerjätä ihmisiltä tavaroita tai kysellä niiden perään?





Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
07.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

taatusti makusi mukaista. Ne sukulaisten tuomat ovat usein mitä ovat. Poikkeuksia toki on. Kysy kälyltäsi, mitäs nyt tehdään ylimääräisillä?

Vierailija
2/4 |
07.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ihana hankkia kaikki oman maun mukaan, sitäpaitsi toiveissamme on useampikin lapsi, joten ihan yhden lapsen käyttöön kaikki hankinnat eivät tule. Tavaroita, joita itse emme tarvitse, annan kyllä mielelläni eteenpäin niitä tarvitseville. Itse en haluaisi ottaa mitään käytettynä vastaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinähän se just on, en mä kovin nirso ole niiden tarvikkeiden suhteen. Kyllä ne oli tosi kivoja nekin mitkä sain kälyltä.



Vähän tyhmä tilanne.



Vierailija
4/4 |
07.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mikset jossain vaiheessa vaan kysyny, että vieläkö olet luopumassa vai ostanko itse? Ei mun mielestä tuo ole mitään kerjäämistä, jos ihmiset itse ovat sanoneet antavansa sulle tavaroita.