Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten ratkaisette kenkävuoren aurinkolomalle lähtiessä

Vierailija
06.09.2007 |

Kun lapsiperhe lähtee lomalle ja kaikille pitää ottaa mielellään kahdet kengät, on yksi laukku täynnä kenkiä. Viimeksi huomasin että ainakin leikki-ikäiset pärjäsi itseasiassa sandaaleilla ja varvastossuilla (joita käytettiin uima-altaalla/rannalla). Itselle olen aina raahannut yhdet paremman kengät, vähän sievemmät ja korkeammat sandaalit iltaa varten, mutta kun ollaan sen tyyppinen perhe että illallakin lähdetään kävelemään ja etsimään sitä kivaa ruokapaikkaa, olen aina suosilla joutunut tyytymään kuitenkin niihin jalassa hyviin perussandaaleihin ja korkkarit on kuskattu yhden käytön jälkeen kotiin melkein käyttämättöminä.



Monetko kengät otatte, miten ratkaisette tuon ns. hienomman pukeutumisen kenkineen?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

- kaikille lähtiessä tennarit/kävelykengät jalkaan

- kaikille sporttisandaalit laukkuun (näillä käytännössä mennään koko aika perillä)

- kaikille varvassandaalit/uima-allaskengät laukkuun (kevyet, eivät paina tai vie tilaa)

- lisäksi itselleni yhdet varvassandaalityyppiset hienommat tai remmikengät iltaa

Vierailija
2/3 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jalkaan kävelykengät/tennarit ja laukkuun sandaalit. Monesta kohteesta saa läpsyjä halvalla joita käyttää matkan ajan. Sama juttu hellevaatteiden ja rantapyyhkeiden kanssa, säästää tilaa laukuissa kun ei kaikkea raahaa kotoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselle lähtiessä jalkaan siistit kevyet kävelykengät, jotka käy perillä ravintolaankin (tanssikenkiä en tarvi). Mukaan rantasandaalit. Lapselle lähtiessä sukkien kanssa sportti/remmisandaalit, mukaan rantaläpsyt. Eli kaksi paria kenkiä/hlö. Tietenkin tuostakin kertyisi laukullinen, jos lähtijöitä olisi enemmän:)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi kaksi