Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuinka saada kastunut kirja korjatuksi?

Vierailija
20.10.2008 |

jos liian kuuma, menee ruskeaksi, ja sitä ei saa pois

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kastelin vahingossa osan kirjan sivuista ja kuivuttuaan ne menivät ruttuisiksi. Tietääkö kukaan kuinka sivuja voisi saada sileämmiksi (silittämällä ym)??? Kirja on tosi tärkeä, enkä voi hankkia uutta tilalle.

Vierailija
2/3 |
20.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

silitysraudalla voi yrittää kuten yllä on kuvattu.



Toinen joskus teksivä konsti on panna kirja kokonaisuudessaan painon alle tai esim tiukkaan hyllyyn kahden isomman kirjan väliin. Paras tulos saadaan, jos kirja on vähän kostea painon alle joutuessaan. Sitä voisi koittaa kostuttaa höyryllä tai vaikka suihkuhuoneessa kuivimmassa nurkassa sillä aikaa kun suihku valuu. Kun se sitten kuivuu paineessa, uudestaan, se kuinuu suoraksi. Mutta jos se kastuu liikaa, se voi myös saada homeen halua - kiva sekään ei ole. ÄLÄKÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA KOITA UUDESTAAN KOSTUTTAA LIIMASIDONNAISTA KIRJAA. Liimaus ei kestä. Vain oikeasti langalla sidottu kestää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sivu kerrallaan, varovasti ja pienimmällä lämmöllä. Vihje: raahaa silityslauta ja -rauta tv:n eteen. Puuha on tylsää ja hidasta. Itse muuten huomasin, että kuivuneet sivut eivät kunnolla enää suoristuneet, joten kannattaisikohan kokeilla ensin yhdellä sivulla sivun hyvin hyvin varovaista kostuttamista uudelleen?