Lasta ei saa päästää hetkeksikään silmistään...
Tapahtuipa tänään meidän perheessä:
Äiti isä ja 1-v 11kk ja 4-V lapset uimarannalla. Leiriydyttiin n. 40 metrin päähän rannasta, jätski kiskan taakse. Kun aikamme oltiin pulikoitu, päätettiin mennä hakemaan jätskit. Laitoin lapset siihen n. 10 metrin päähän peitoille istumaan, näköetäisyydelle, ja menin miehen kanssa hetkeksi kiskalle, jotta ne jätskit saisi kunnialla koko perheelle kannettua.
Vaihdoimme pari sanaa miehen kanssa, seuraavaksi mies katsoo taas lapsia, pienempi puuttuu. Mies juoksee peitoille, lähtee katsomaan kopin takaa, ei ole pieni siellä. Katsotaan rannalle, ja siellähän se on, veteen menossa.
Mitään ei ehtinyt käydä, mutta kyllä kylmäsi kun ajatteli, mitä olisi voinut käydä. Ja miten nopeasti, mä en oikeasti vieläkään tajua miten se ehti sinne rantaan... tietysti sai vähän aikaa siinä kun mies katsoi ensin väärästä paikasta, koska lapsi on siis kulkenut aivan meidän vierestä...
Onneksi siinä rannassa oli kyllä yksi äiti-ihminen, jonka kanssa oltiin useampaan kertaan juteltu, olisi varmasti puuttunut, jos lapsi olisi oikeasti siinä ehtinyt yhtään yksin toikkaroida, nyt siis vaan ehti sinne rantaan asti, ja isänsä pinkoi perässä heti kiinni.
Mutta ei tässä mitään. Ajattelin vaan avautua, kun ahdistaa vieläkin.
Kommentit (21)
kun rantaan vettä kohti taapersi hädin tuskin pari vuotias.. Vähän ajan päästä äippä kiiruhtaa perässä ja toruu lasta miten sä nyt tänne jo kerkesit, ei saa lähteä näin kauas ja pla pla plaa.. Joo, LAPSEN vikahan se on!! Kuka teitä killisilmäisiä vanhempia olis torumassa kun ette näytä tajuavan että lapsi täytyy TODELLA olla silmien alla KOKO ajan jos ne on pakko mukaan rannalle ottaa. Tottakai ne lähtee tutkimaan erilaista ympäristöä.
Saakelin typerykset.
Yhtäkkiä neiti (1 v.) vain heittäytyi takaperin veteen, enkä ehtinyt edes älähtää...Onneksi sain yskivän ja kakovan lapsen ylös.
Siis: AIKUISET ON JUST TOLLASIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ominpäin menee rantaveteen?
Eihän se lapsi muuten opi, ettei veteen saa yksin mennä, jos asiasta ei kunnolla huomauta.
Mä en missään nimes ois voinu noin jättää kun tiedän että mun 2v ei pysy paikallaan ja en usko kovin monen muunkaan 2v toimivan ihan silleen. Kyllä täs tapauksessa sit jos ei kaikkea sielt kerralla saatu tuotua ni voi tehdä toisen reissun. Olis säästytty silläkin helpommin ilman säikähdyksiä!!!!
että jos yksin menee rantaan, tulee näkki ja vie
Jos osaat lukea, niin meillä se oli kyllä isä joka juoksi lapsen perään. Mutta jos sulla on oikein killit silmät, niin saattahan tuota 185-senttistä isoa äijää tietty äipäksikin luulla.
Eikä tietenkään meillä lasta toruttu, pienihän tuo on. Isoveli on yleensä tosi tarkka pienemmän kanssa, siis aina raportoi kaikesta mitä pikkuveli tekee, jos itse olen esim. vessassa. En sanonut isommallekaan mitään (tietenkään en olisi torunut tms vaan ihan vaan kysynyt huomasiko että veikka lähti) mutta aattelin, että olisi kuitenkin poiminut mun äänestä sen säikähdyksen ja ajatellut, että olisi ollut sen vika.
Mua ei haittaa tippaakaan nää idiootiksi huutelijat sun muut tyypit, joilla on nähtävästi vahva fiilis siitä, että itse eivät ole koskaan tässä elämässä päästäneet lastaan silmistään. Edes vahingossa. Koskaan ei ole mikään asia vienyt huomiota hetkeksi pois lapsista, ei ikinä. Jos elää sellaisessa mielikuvitusmaailmassa, niin antaa mennä vaan.
Vierailija:
kun rantaan vettä kohti taapersi hädin tuskin pari vuotias.. Vähän ajan päästä äippä kiiruhtaa perässä ja toruu lasta miten sä nyt tänne jo kerkesit, ei saa lähteä näin kauas ja pla pla plaa.. Joo, LAPSEN vikahan se on!! Kuka teitä killisilmäisiä vanhempia olis torumassa kun ette näytä tajuavan että lapsi täytyy TODELLA olla silmien alla KOKO ajan jos ne on pakko mukaan rannalle ottaa. Tottakai ne lähtee tutkimaan erilaista ympäristöä.Saakelin typerykset.
jotka ei ikinä, koskaan itse erehdy mistään eikä heille koskaan käy läheltä piti -tilanteita, hohhoijaa!
Ap, tajusin pointtisi, tuommoinen kyllä säikäyttää hirmuisesti, onneksi ei tapahtunut mitään muuta, kun saitte taas " herätyksen" , että taaperot on tosi arvaamattomia ja nopeita. Heidän kanssaan sattuu ja tapahtuu, vaikka seisoisi koko ajan vieressäkin, saatikka jos hetkeksi huomio herpaantuu. Onneksi molemmat pojat nyt tallessa ja kai jo unten mailla!
siinä tilailemassa ja lapset oli n. 10 metrin päässä niin, että me oltiin siis heidän ja rannan välissä. Ja he olivat siis koko ajan näköetäisyydellä, ei missään kulman takana tms. Menin kiskalle, koska siinä oli hillitön ruuhka, ja ajattein, että ollaan nopeammin pois jaloista, kun ei tarvitse montaa kertaa kulkea.
PS. Voitte olla varmoja, että enää en toimi noin, vaikka vieläkin ihmettelen miten se lapsi on päässyt meidän ohi, kun sen on ollut pakko mennä ihan vierestä. Ja lähteä heti kun siitä on katseen irrottanut. Ja edellisen kerran kun heitä katsoimme, olivat molemmat pyyhkeiden alla loikoilemassa viltillä. Mutta tämä siis vaan ihan tarinana (jälleen) siitä kuinka arvaamattomasti noin pienet voivat käyttäytyä.
T: ap.
Eli oikeassa ap olet siitä että veljelle ois syyllisyyden tunto tästä tullut jos ois pahemmin käynyt1 Miksi esim. Tää vanhempi lapsi mennyt kantoavuksi eikä vahtimaan veljeään?
Siis 4-vuotiasta ei tosiaan jätetty vahtimaan veljeään! Kerroin vaan ohimennen, että kyseinen lapsi on yleensä tosi tarkka ja huolissaan pienemmästä. Mutta tietenkään häneltä ei sitä edellytetä. Sanon hänelle usein, että on kiva että hän pitää huolta veljestä, mutta veli on aina äidin vastuulla, eikä se koskaan ole isoveljen vika jos pienempi satuttaa itsensä vaikka likukumäessä. Ellei tietysti isoveli tahallaan tee kiusaa ja tuuppaa : )
Mutta siis se, että tuo pieni pääsi sinne rantaan asti oli todella monen pienen asian summa, ja tietysti mielessäni ihmettelen, miksei isompi sanonut mitään, mutta en häneltä sitä kysy, juuri siksi ettei ala kuvitella että se olisi hänen syynsä. Hän kun on tosi herkkä lapsi, viikonloppuna mutasi kenkänsä, ja kun vaarinsa totesi, että nyt pitää kengät pestä, niin lapsi sanoi kyyneleet silmissä ettei enää ikinä tee mitään tuollaista... Kyseistä lasta kasvatetaan tosi hellällä kädellä hän kun toden totta on todella herkkis.
Vierailija:
Eli oikeassa ap olet siitä että veljelle ois syyllisyyden tunto tästä tullut jos ois pahemmin käynyt1 Miksi esim. Tää vanhempi lapsi mennyt kantoavuksi eikä vahtimaan veljeään?
Vierailija:
toruu lasta miten sä nyt tänne jo kerkesit, ei saa lähteä näin kauas ja pla pla plaa.. Joo, LAPSEN vikahan se on!!
Että " voi mussukka kun äiti on niin pahoillaan kun irrotti silmänsä hetkeksi sinusta" , vai?
Kai niille lapsille täytyy sanoa ettei saa lähteä, ei kai ne sitä intuitiivisesti tajua?
Saattoihan se pieni päästä teidän ohi ap, sopivasti kun aikuinen katsoo omalle korkeudelleen niin pikkuihminen äkkiä livahtaa näkökentän alapuolelta. Hyvä että selvisitte säikähdyksellä. Oli
tossa yksi päivä rantsussa sellainenkin tilanne että kadoksissa oli isompi poika jota vanhemmat hakivat jokapuolelta. Onneksi oli vain piiloutunut eikä siellä järvessä. Mutta että yksi pääsee katoamaan kahdelta aikuiselta ilman että kummallakaan on hajua missä päin lapsi on.
Ja kaksi nuorempaa osaavat myös hyvin sukeltaa ja vanhin on arka veteen menijä muutenkin. Ja jos en vedessä ole mukana niin istui rannalla ihan siinä vesirajassa. Ja kun jonkun pitää mennä vessaan tai haetaan kioskilta jotain raahaan aina koko pesueen mukana. En siis uskalla jättää yhtään vahtimatta ja silti aina hirvittää että mitä jos silmät onkin yhdessä lapsessa liian pitkään ja jommalle kummalla toiselle sattuu jotain.
Sitä paitsi isommatkin lapset saattavat olla arvaamattomia. me kun oltiin tässä toissa päivänä rannalla niin mies joka oli rannalla huusi yhtäkkiä minulle ja osoitti selkäni taakse kun seisoin meidän muksuja vahtimassa vedessä. Siinä poika ehkä 6v. painoi noin vuotta vanhempaa sisartaan veden alle ja kuristi samalla kuskusta. Tilanne näytti tosi pahalle. Juuri kun olin menossa väliin tuli rannalta lasten isä/vaari joka puuttui asiaan. Mies myöhemmin kertoi että tyttö oli ensin painanut poikaa vaikka kuinka kauan veden alle ja siinä vaiheessa kun minä käännyin ja näin tilanteen niin poika oli juuri päässyt tytön otteesta irti ja painanut tytön veteen. Tuollaisessakin voisi käydä tosi pahasti ja yllättävän pitkään kesti että lasten seurassa ollut aikuinen tuli paikalle.
ei siellä rannalla niin helppoa ole usean lapsen kanssa yksin olla, jos kaksinkaan.
veden lähellä mennä paria metriä kauemma meidän 1-vuotiaasta. Liikkuu ihmeen nopeasti heti kun näkee vettä -- tykkää kovasti uimisesta.
Vedessä kun hänen kanssaan olen niin pidän koko ajan kiinni käsistä tai kainaloiden alta. Vilkas lapsi sukeltaa hyvin nopeasti jos ei ole tarkkana hänen kanssaan.
ihmiset ei puutu kovi helposti, jos jotain sattuu...
Isä oli metrin päässä lapsesta ja lapsi vain horjahti, kaatui ja upposi heti. Vaikka isä oli tosi nopea nostaessaan lapsen ylös vedestä niin lapsi kerkesi vetää vettä ja hyvä ettei tukehtunut pikkunen sinne rannalle :( Että vaikka olisi kuinka varovainen niin uimataidoton lapsi voi hukkua ihan viereen....
ja kolmevuotias osaa jo pelastautumisen aakkoset, eli kellunnasta ylös nousemisen ja rantaan/laituriin päin sukeltamisen
Toisella vuodella ollut kuopuksemme lähti ihan silmän alta yks kaks ja käveli rantaan ja toisten perässä vyötärönsyvyiseen veteen.
Siinä aalto heitti nurin. Onneksi isosisko sukelteli lähellä ja sai yskivän ja kakovan tenavan takaisin rantaan.
Vesikauhua ei jäänyt ja itse käännyin selin sen verran, että autoin uimapukua kolmivuotiaan isosiskon päälle.
Silmät tarvitsee todellakin irrottaa tuollaisesta pienestä vain hetkeksi ja pahimmassa tapauksessa ehtii jo tapahtua yhtä sun toista.