Yöheräämiset/valvomiset, rv 14
Olen nyt viikon verran herännyt joka yö neljän aikaan, ensin vessahätään ja sitten en saa millään unta. Valvon parituntia ja kuuden aikaan nukahdan taas, ja kun kello soi, väsyttää tietysti hirveesti. Liittyyköhän tämä tähän raskauteen? Onko muilla samaa? Olen rv 14+.
Kommentit (2)
Viimeinen kuukausi ennen äitiyslomalle jäämistä oli tosi väsyttävää aikaa, kun heräsin vauvan liikkeisiin juuri joskus neljän-viiden aikaan, enkä saanut unta ennen kuin parin tunnin päästä, kun pitikin sitten jo melkein saman tien herätä töihin.
Joku on väittänyt, että se on sitä, kun elimistö sopeutuu yövalvomisiin, mutta minusta se on kyllä ihan kukkupuhetta. Se että on jo valmiiksi väsynyt, kun vauva syntyy, ei mitenkään helpota asiaa.
Toivotaan, että sinulla tuo vaiva kuitenkin helpottaa. Onneksi ainakin osa raskausajan vaivoista on sellaisia, etteivät ne nyt ihan koko raskausaikaa kiusaa. Ja jos pissahätään heräät, niin kannattaa kiinnittää huomiota siihen mitä syö ja juo ennen nukkumaan menoa. Tosin raskaana ollessahan siellä vessassa joutuu kyllä ravaamaan normaalia useammin.
Mä käyn 3-5 kertaan vessassa yöstä ja herään milloin kahden jälkeen milloin neljän aikaan ja sitten seuraava päivä meneekin siinä kun huilii. Mulla toi vessassa käynti johtuu siitä kun saan parhaiten juotua juuri illasta ja vielä kun juon ananasmehua niin johan sitä vessa reissuiksi koko yö menee. Pahot unet on mun suurin ongelma kun ne on aivan kauheita ja kun yhdesta herään niin toista alan jo katselee. Mulla myös on rv 14 .Mun nämä vaivat on raskaus raskaudelta tullu vahvemmiksi eli nyt odotan kuudetta lastamme. Ehkä se on luonteen piirre kun ei muilla mun ystävillä ole tätä valvomisongelmaa raskauden aikana ollut. Hankala sanoa.
Voimia Sulle Annlinn