Millä nimillä niitä SINUN lapsuudessasi kutsuttiin? Meillä oli pissipylly ja kakkapylly.
Kommentit (6)
Isäni oli urologi ja äitini gynekologi.
(ja kakkaset naurut päälle estoinen saunakansani)
Mitä miksi niitä nykyään sitten kutsutaan? Juma, onko political correctness tulossa Suomeenkin!!!
Pimppi, pippeli ja pylly. Samoja käytän itsekin.
En muista, että vanhemmillani olisi ollut minulle mitään asiaa, joka olisi liittynyt alapäähäni. Ei tule edes mieleen mitä se olisi voinut olla.
Muistan kyllä sen etupyllynkin joskus vilahtaneen puheissa. Ei siinä minusta ainakaan silloin mitään pahaa ollut, eikä siihen liittynyt häveliäisyyttä tai elimellistä vähättelyä ainakaan meillä. Luulenpa, että se on ollut vain sanontatapa siihen aikaan ja siinä kaikki. (En kyllä nykyään itse käyttäisi ko. ilmaisua. ;) )
Asian vierestä, yksi tuttu perhe käytti muotoa pimppa ja peppa (pojan vehkeistä en tiedä, kun heillä oli vain tyttöjä) ja minua nauratti ne kovasti, kun kuulostivat jotenkin tosi tyhmiltä noin sanottuna. ;D Olin siinä 6-8v siihen aikaan.
Nyt aikuisena käytän mieluummin peppu-sanaa kuin pyllyä lapsille. Se kuulostaa pehmeämmälle ja jotenkin pikkulapselle sopivammalle.
Pimppi/pimppu ja pippeli/kikkeli.
Ja pylly/peppu erikseen - molemmilla tasavertaisesti