Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko totta, että Kelan sairaspäivärahan aikana ei saa matkustaa ulkomaille?

Vierailija
02.08.2007 |

Toivun pitkästä sairaudesta ehkä ensi vuoden keväänä ja jos hengissä pysyn niin olen ajatellut viedä lapset ja minut viikoksi etelään. Saan toki tiedo Kelastakin mutta ajattelin nyt täällä häätännyksissäni kysyä.



tintti

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


mutta ei kai se asiaan vaikuta. (Työttömyyskorvaus on eri asia, kun on ilmoittanut olevansa työmarkkinoiden käytettävissä).



Itse olin pitkällä sairaslomallani etelässä, enkä kysellyt mistään (paitsi lääkäriltäni ja psykologilta) siihen " lupaa" .



Olin myöhäisen keskenmenon jälkeen pitkään sekä fyysisesti että henkisesti huonossa kunnossa. Saikulla kolme kuukautta. Loppuvaiheessa ennen töihin paluuta olimme koko perhe viikon etelässä. Psykologi jopa suositteli irtiottoa ja uinti & patikointi tekivät hyvää myös fyysistä kuntoa nostaessa.

Vierailija
2/5 |
02.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni ei kuitenkaan kummassakaan tapauksessa ole estettä matkusteluun mikäli vain terveys antaa siihen mahdollisuuden.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Terveisin Kelan virkailija

Vierailija
4/5 |
02.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

T: Matkustelun takia karenssin kokenut

Vierailija
5/5 |
02.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

työttömyyspäivärahaan on eri säännöt.



Ja tietenkin jos muuttaa pois Suomesta, sosiaaliturva loppuu.



Viikon Etelän-lomalle voit vallan hyvin mennä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi viisi