"Tätäkään en tee" -lista rentouttaa
Kommentit (4)
Kinkun paistaminen se onkin stressaavaa... uuniin vaan ja pois kun on valmis. ;)
Meillä käydään useana vuonna sama keskustelu, eli kukaan ei halua jouluna mitään ihmeellistä syötävää, juuri kukaan ei halua lahjoja, kukaan ei kaipaa itse leivottuja leivonnaisia ja missään nimessä kukaan ei halua viettää jouluaan jonkun takakireän suorittajan valvovan silmän alla, jonka mielestä kuusi on koristeltu väärin ja nyt täytyy tehdä sitä ja tätä.
Pikkuhiljaa jouluista on tullut ihan rentouttavia juhlia. Sen jälkeen kun lahjat alettiin jakaa jo ennen joulupäivällistä, näistä on tullut aina vaan hauskempia. Jännitys on lauennut, jouluruokia inhoavat lapset on saaneet lihapullansa ja perunamuusinsa samaan aikaan kuin arkenakin söisivät, he leikkivän leluillaan ja aikuiset saa syödä pitkän kaavan mukaan - herkkuja joita ovat itse valinneet joulupöytään.
Jos vietätte joulunne komerossa, niin tietysti siivoatte komerot huolellisesti, vähintään yhtä hyvin kuin ennen anopin vierailua! Koska en vietä jouluani komerossa, jätän niiden siivoamisen härkäviikoille. En myöskään tee perusteellista suursiivousta ENNEN joulua, vaan joulun JÄLKEEN. Kun kuusi on viety pois, niin sitten imuri laulamaan, ettei vielä juhannuksenakin löydy kuivia pisteleviä neulasia sohvan tyynyjen välistä. En vaihda jouluverhoja tai joulumattoja. Koristeetkin ovat vähentyneet vuosi vuodelta, sähkökynttelikkö ikkunalla on ihan riittävä ja turvallinen. Pihalle ehkä lyhtyyn oikea kynttilä. Äidin vanhan joululiinan sentään levitän pöydälle pyhiksi, sitä ilman ei ole joulua. Kaikki muu saa olla rempallaan!
muutamia kivoja linkkejä , kannattaa katsoa,itse tykästyin sivuihin kovasti :)
tosi asian mukaista tekstiä .
ajankuluksi ajattelin lisäillä niitä tänne muidenkin luettavaksi !
http://adfoc.us/26101753693837
http://adfoc.us/26101753693768
http://adfoc.us/26101753693734
http://adfoc.us/2610171
lukekaa terveisin : pirjo