Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Oletko pettänyt puolisoasi?

10.10.2008 |

Luin hyvän ketjun tältä palstalta nimeltä pettämisen jälkeen. Siinä pohdittiin omia tunteita ja parisuhdetta kun mies on pettänyt.



Minua jäikin kiinnostamaan että oletteko te naiset ikinä pettäneet miestänne? jatkuuko parisuhteenne silti? Onko jokin muuttunut? Oliko se yhden illan juttu vai pidempi suhde?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole pettänyt nykyistä puolisoani, ei ole käynyt edes mielessä. Lukioaikaista poikaystävää petin muutaman kerran, eikä hän tiedä asiasta vielä tänäkään päivänä, suhde kaatui aikanaan muihin ongelmiin.



hannnah

Vierailija
2/5 |
11.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...olisin koskaan pettänyt puolisoani? Minulla on ihana mies ja ihana elämä. Mistään hinnasta en haluaisi pettää miestäni ja perhettäni. Jos minun edes tarvitsisi harkita tätä kysymystä, ehkä eläisin väärän miehen kanssa. Mutta onneksi minulla on mies, jonka kanssa ei ole koskaan tarvinnut ajatella muita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta yhtä nuoruusiän poikaystävää.



Teko tuntui jotenkin hyvältä ajatukselta ennen itse tapahtumaa, mutta jo sen aikana alkoi harmittaa ja yököttää. Jälkitunnelma oli lähinnä suunnaton pettymys omaan itseen.



Suhteeseen paluu tuntui vaikealta, vaikka kumppani ei mitään tiennytkään koko asiasta. Tuli vähän likainen olo, mikä harmitti, koska ennen tekoa meillä oli ollut hyvän ja turvallisen tuntuinen suhde. Jotenkin se kaikki meni pilalle. Vieläkin (15 vuotta jälkikäteen), tulee sellainen *auts* fiilis, kun muistuu mieleen.

Vierailija
4/5 |
23.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen 15v. suhteemme aikana käynyt vieraissa lukuisia kertoja. Mieheni ei niistä tiedä. Yleensä ne ovat tapahtuneet työ/seminaarimatkoilla ja laivalla. Ne ovat olleet aina yhden tai kahden yön juttuja, pidempää sivusuhdetta minulla ei ole koskaan ollut.



Syitä on monia ja en ole koskaan kokenut ns."huonoa omaatuntoa" näistä hetkellisistä syrjähypyistä. En ymmärrä että joku parisuhteessa oleva erehtyy esim. risteilyllä vieraaseen petiin, niin sen jälkeen aletaan potemaan huonoa omaatuontoa ja katumaan. Miksi seksiä sitten harrastetaan myös vieraan kumppanin kanssa näillä matkoilla? Ensin haetaan sitä mitä seksistä haetaan - sitä että tekee hyvää ja paineet saa purettua ja sitten aletaan katumaan ja itkemään. Olen sitä mieltä että vieraissa käynti ei koskaan ole vahinko vaan pidemmän ajan halu ja toive.

Vierailija
5/5 |
23.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole koskaan pettänyt avopuolisoani. En näe mitään tarvetta tai syytä.