Tulisiko puolitoistavuotiaan osata jo puhua lauseitakin,
meillä nimittäin ei ole vielä montakaan sanaa. Kaksikielinen poika tosin on. Taaperopuolella samanikäisillä on jo parinsadan sanavarasto... Luen ja loruttelen, juttelen koko ajan. Onko tuo normaalia?
Kommentit (15)
2-vuotisneuvolassa riittää, että lapsi osaa sanoa muutaman sanan, jotka joku ymmärtää.
Meillä tyttö on 1v8kk ja herättää yleensä paikassa kuin paikassa suurta hämmästystä juttelullaan. Puhuu siis jo lauseita.
Ihmisten kummasteluun tytön juttelusta vaikuttaa kyllä varmasti myös pieni koko, näyttää varmaan hassulle kun sirppana pikkuneiti selittää pääkallellaan ummet ja lammet.
:)
Meidän kaksikielisellä puolitoistavuotiaallamme on myös vasta muutaman sanan sanavarasto, kuten oli isoveljelläänkin samassa iässä. Isoveli täytti juuri kolme, ja puhuu pitkiä lauseita kahdella kielellä. Kaksikielisellä lapsella totta kai puheen oppiminen usein vie enemmän aikaa: opetteleehan hän kahta kieltä samanaikaisesti! Eikä yksikielisen 1,5-vuotiaankaan täydy välttämättä osata sanoa vielä yhtään ainoaa sanaa. Se, että ymmärtää puhetta, on tärkeintä.
Ystäväni yksikielinen lapsi, samanikäinen kuin esikoiseni eli 3-vuotias, puhui lauseita jo puolitoistavuotiaana. Nyt 3 vuoden iässä minun yli kaksivuotiaaksi tuppisuuna pysynyt poikani puhuu kahdella kielellä selkeämmin, pidemmillä lauseilla ja vaikeammilla lauserakenteilla kuin ystävän aikaisin puhumaan oppinut lapsi yhdellä kielellä.
Tosi hyvä jos poikasi puhuu jo nyt.
poika rupesi sanomaan sanoja vasta 2v. synttäreiden aikoihin. Motoristisesti kehittyi aikaisin, mm. nousi tukea vasten 6,5kk iässä ja käveli ilman tukea vajaa 9kk.
Tosiaan 2-v. neuvolassa katsovat, että lapsi ymmärtää puhetta ja osaa jotenkin siihen reagoida. Kunhan osaa edes muutaman sanan niin on hyvä! Lauseet voivat tulla sitten ihan yhdessä yössä.
Meillä lapsi puhui tosi hyvin jo 1,5-vuotiaana, mutta sitten reilu 2v. tuli ihan hirveä takapakki. Poika alkoi änkyttämään, lauseet lyhenivät ja sanat katosivat. Silloin pelästyttiin, mutta onneksi se vaihe meni ohi.
Lauseista ei tietoakaan. Poika on.
ja ensimmäiset sanat tulivat 1,5-2-vuotiaana. Nyt 2-vuotiaana alkaa tull 2 sanaa peräkkäin. Osa sanoista on suomea, osa isän kieltä ja osa ihan omia. Ymmärtää sujuvasti molempien kieltä.
Neuvolassa (2v.) pidettiin tärkeänä, että puhuu (siis vaikka omaa kieltä).
Meidänkin ystävän lapsi (samanikäinen) puhuu sujuvasti pitkiä lauseita, mutta vain yhtä kieltä.
meidän 1v6kk sanoo joitakin sanoja. Esikoinen sanoi alle 10 sanaa 2-vuotiaana, sitten yhtäkkiä kuin taikaiskusta alkoi puhe luistaa, ja tuli heti 2-3 sanan lauseita
Esikoispojalta tuli pari sanaa 2v iässä, 2,5v alkoi puhua ihan yhtäkkiä pitkiä lauseita.
Kuopustyttö ei puhunut 2v neuvolassa sanaakaan ja pistettiin tarkkailuun. 2v3kk puhui jo muutaman sanan kun käytiin kontrollissa ja 2,5v puhui aivan loistavasti pitkiä lauseita.
vähän alle 2-vuotiaana - ja on ihan yksikielisestä perheestä ja paljon luettiin ja loruteltiin vauvasta pitäen. Nyt poika menee 3- luokalle ja sai opettajalta erityismaininnan äidinkielestä kevään todistukseen :-) Eli on ihan yksilökohtaista ja tosiaan vasta jos 2-vuotiaana ei yhtään sanaa tule tai jos ei tunnu ymmärtävän puhetta, on syytä miettiä voisiko taustalla olla jokin keihitysviivästymä tms.
Mutta silti pakko sanoa tuohon kaksikielisyyteen, että ei sekään ole aina niin, että kaksikieliset kehittyvät kielellisesti hitaammin. Ihan samalla tavalla yksilöllistä se on kuin yksikielisenkin puhumaan oppiminen.
Meillä on kolme kieltä kotona ja kaikki kolme lasta ovat oppineet puhumaan puolitoistavuotiaina kahta heille puhuttua kieltä sekoittamatta niitä ja ymmärtäneet sitä kolmatta kieltä mitä kuulevat vanhempien keskenään puhuvan. Jokaisella on 1v6kk ollut jo lukuisia kymmeniä snaoja sekä 2-3 sanan lauseita. 2 vuotiaina ovat puhuneet jo täysin.
Enpä enää huolehdi. Ihan hyvin ymmärtää kumpaakin kieltä, ja oppii tunnistamaan uusia ilmaisuja tosi nopeasti, joten no hätä. Kiitos vielä kerran kun vastasitte! :) t. ap
ja kaksikielisiä ollaan (suomi-englanti).
Ensimmäisen sanansa äiti, sanoi jo 9kk- hoki sitä jonkun aikaa ja sitten se unohtui kokonaan (liikkuminen lisääntyi) Muutaman sanan on sanonut satunnaisesti (hei,hei, oho, pallo ja englanniksi moose), mutta tuntuu että sanat unohtuvat. Omaa kieltä puhua solkottaa kauheasti ;)
kehittyvät kielellisesti vähän eri tahtia kuin yksikieliset. Äläkä hätäile. Eivät kaikki yksikielisetkään puhu lauseita tuossa iässä. Esikoiseni alkoi puhumaan edes muutamia sanoja vasta 2-vuotiaana. Toinen lapseni taas puhui 4 sanan lauseita alle puolitoistavuotiaana. Lapset ovat erilaisia.