** Maaliskuun mammat vko 28 **
Aloitan uuden pinon vaikka en itse enää maaliskuun mammoihin kuulukaan. Pakko käydä silti kurkkimassa teidän jäljellä olevien kuumeilijoiden kuulumisia! Pistäkäähän paljon plussia tulemaan! :)
Essi78 kp3/22
Kommentit (79)
Moikka kaikille!
Uuteen (työ)viikkoon... Toivottavasti saadaan tällekin viikolle yhä komeasti plussia kuin edelliseen pinoon, tässähän alkaa ihan jännittää. Olis NIIN kiva, kun niitä juhannuksena alulle laitettuja saataisiin tänne ja kasapäin! ja tähän osoitteeseen kanssa, kiitos!
Ja kiitos Khaos ja Majita jotka vastasitte mun kuukautiskysymykseen.
ON: masua ja selkää juilii, eli tätihän se sieltä taitaa olla tulossa. Mutta niin kauan kuin pysyy poissa, on toivoa! Torstaina meinaan jo testata jos ei kuulu, pitää nimittäin lähteä viikonloppumenoihin jo to-iltana ja toivon, että olisi silloin jo parempi arvaus olemassa...
Pahoittelut Majitalle ja Essille ja muille tädin yllättämille ja +++plussaonnea muille!
Olen lukenut tätä maaliskuisten pinoa nyt jo jonkin aikaa ja ilmoittautunutkin kuumeilijoihin, mutta kirjottanut en vielä aikaisemmin ole.
Ihan ensin täytyy tietenkin onnitella kaikkia plussanneita! Todella mahtavaa!
Olen hirmuisen pahoillani kaikkien niiden puolesta joille täti tuli kylään!
ON: Meillä on siis yk1 menossa. Ovis oli viime sunnuntaina ja sitä en voi olla ikinä huomaamatta, sillä oireet ovat niin vahvat. Masua juilii niin, että usein joudun ottamaan särkylääkettäkin ja limat ovat myös vahvat. Olen kyllä silti vielä tehnyt ovistestit " varmuudenvuoksi" . Nyt vain sitten piinailen ja odotan olisiko ollut niin hyvä tuuri, että plussa tulisi heti... Melkein oviksesta saakka on alaselkä ollut tosi kipeä, mutta juurikaan muita oireita ei ole. Meidän eilen 3v täyttänyt tyttö oli yllätysvauva ja ihan ensi-oireita en oikein muista kun ei niitä silloin oikein tullut sitten kuulosteltua. Taidan tehdä raskaustestin vasta jos menkkoja ei ensi viikonloppuna kuulu.
Olivian_äiti kp25/30 yk1 dpo8
Tervetuoloa kirottelemaan! Meillä onkin melko samassa tuo kierto menossa.. eli jännitetään täälläkin alkaako menkat tällä viikolla vai ei... on se nin jännää :)..
Täti nimittäin saapui eilen. Nyt vähän mietityttää, että oisko mulla tosiaan joku kysta puhjennut viime kierron puoli välissä, kun tuli sitä tiputteluvuotoa monena päivänä... Vai mitäköhän tuo oli. Kummallista joka tapauksessa, mutta saattaahan se olla niinkin, että hormonit vain jostain syystä sekaisin. Äh, ei voi tietää, jos ei mee lääkärille ja kysy. Jos tietää nekään. Mulla on niin huonot kokemukset lääkäreistä, että jo pelkkä gynelle menon ajatuskin saa karvat pystyyn. :P
Pahoittelut muille tädin yllättäneille.. Majita ja muut, kyllä me vielä ne nyytit saadaan, vaikka epätoivoselta välillä tuntuukin, ainakin allekirjoittaneesta. Jospa tuolla onnen numerolla ois vaikutusta, niin ku joku tuolla kirjoitti. :) Meillä nimittäin alkaa yk8 (jos ny oon pysyny laskuissa mukana) ja kasi on ollut mun onnen numero.. Näitä onnea tuottavia enteitähän on kaivettava vaikka kiven alta, vaikkei taikauskoinen oliskaan. ;)
Plussatuulia täällä vielä piinaileville!!! ++++++++
Minä siirryn tuonne huhtikuisten puolelle kunhan vaan jaksan.
Khaos kp2/25-30
Heippa kaikille pitkästä aikaan,
Oon jättänyt kuumeilun vähemmälle, viime kierron kemiallinen raskaus kirpaisi niin pahasti, etten jaksanut pinoutua. Nyt yritys jälleen aloitettu ja kesälomaakin vietetty viikko etelän helteessä, ihanaa. Neljäs yk on käynnissä. Km sain 03/07 rv 6+4.
Lueskelin viime viikon pinoa ja täällä näyttää olevan aika paljon tuttuja helmikuisista. Toivottavasti saatte kaikki plussat tikkuun tästä kierrosta!
Valtavat onnittelut myös jo plussanneille, erityisesti Piipaalle. Upeaa!
).( Vaikuttaisi siltä etten ovuloinut ollenkaa tässä kierrossa. Limoja en ole bongannut yhtään vaikka yleensä tulee sen verran (useana päivänä), että tunnistaa ovuloineensa. Pientä nippailua on alavatsalla ollut loppuviikosta ja tänää. Yleensä ovis kp 17-19. Lämmöistä en ymmärrä (en siis ole mitannutkaan), mut jos joku jaksaa kertoa mitä ¿kuuluisi¿ olla tässä vaiheessa kiertoa. Ai niin, ovistikutkin jätin pois tässä kierrossa, mutta päätin jo että seuraavassa taas aloitan ;) Suurena huolena on kuitenkin limojen puuttuminen kokonaan. Vetistä valkkaria kylläkin on. Harmittaa...
Kirjoittelen taas lisää kun pääsen sisään teidän juttuihin.
Illanjatkoa toivotellen
Mariia83 kp20/31 yk4
Tervetuloa vaan Olivian äiteekin mukaan, kiva kun on muitakin uusia lisäkseni. Täälläkin vasta eka yrityskierros menossa ja huonolta näyttää. Kp 27/27-28. Siinä mielessä pahalta, että lapsuuden riesa migreeni yllätti tänään ja veti mehut kokonaan. Eikös monilla migreeni iske juuri kuukautisten aikaan? Mulla ollut sen verran monta vuotta taukoa tuon migreenin kanssa (onneksi!), että omiin oireisiin eivät ole kuuluneet. Mutta hetkenä minä hyvänsä tulee täti. Semmonen olo.
Mutta ensi kierrossa tarkotus ottaa oikein tosissaan tämä juttu. Totuus kun on, että mahiksia raskautumiseen oli tässä kierrossa tosi vähän, eipä kauheesti puuhailtu miehen kanssa. Mutta jos sitä tässä lomalla heinäkuussa jaksaisikin paremmin kuin arkena? =) Pitäis varmaan hommata niitä ovistikkujakin, tai sitten pitäisi lähteä siihen " joka toinen päivä" -puuhailuun. Ne tikut ovat mulle uusi tuttavuus, saako niitä ihan Prismoista ym. vai vain apteekista?
- poijuli
uudet ja " vanhemmat" maaliskuun vauvan yrittäjät. Huh,viikko sitten viimeksi kirjoittelin, aika menee vierähtäen. ..ja piina polttelee yhä pahemmin sormia. Meillä siis toinen yrityskerta ja tätiä odotellaan. Ja menkkaoireitahan on, makean himo, finnit, pahantuulisuus ja epämääräinen turvotus aina ajoittain sekä vihlaisut. Olen varustautunut oikealla terveyssidearmeijalla, kun silloinhan ne sitten alkaa, kun vähiten odottaa:(...nyt taitaa olla kierron 27 päivä, ja tärppiaikaan olin miehessä kiinni kuin iilimato. En uskalla kuitenkaan toivoa ääneen plussaa kun pettyy taas pahemman kerran,tipahtaa alas ja lujaa!
kaksi aiempaa pojan koltiaista jo siis on, ja lisää lapsia kaivataan. no jännitellään vielä. En testaa ennenkuin loppuviikosta, sillä aiemmin plussat ilmestyneet hiukan viiveellä.
Mutta ONNEAAA ja HALEJA jo plussanneille, ja vielä ISOMMAT HALIT huhtikuisiisn siirtyville ( perässä tullaan-sormet ristissä)...
klematis 27/26-30 yk2
No voihan harmi, moni on joutunut siirtymään huhtikuisiin...
Olivian_äiti: Tervetuloa mukaan! Minulla oli myös ovis viime sunnuntaina, joten ajattelin uskaltaa testata nyt viikonloppuna :)
Lähdetään huomenna mökille, joten onneksi saan muuta ajateltavaa kuin testaamisen. Jos kuukautisia ei ole tullut vielä perjantaihin mennessä, niin testaan varmaan lauantaiaamuna. Jännittää kyllä jo nyt!
Oireita minulla ei enää olekaan ollut. Lämmöt on ainoa, mitkä ovat vielä 37. Joten saa nähdä, onkohan edes tärpännyt. Vähän alkaa jo epäilyttää...
Rizza kp 41/47-48
Kerran muistaakseni kirjoitin että mahtusko mukaan, silloin ei vielä oltu aloitettu joten kirjoittelu jäi siihen kertaan. Maaliskuun lopulle tai huhtikuun alkuun mun LA luultavasti tulis (pitkä kierto) jos tärppää tällä kierrolla. Ennestään kolme lasta vm. -01, -03 ja -05. Neljättä kuumeillaan. Mahassa on ollut pari päivää menkkamaisia tuntemuksia/nipistelyjä jotka ovat myös selän puolella. Kaikki kolme lasta on tärpänneet eka kierrosta, joten nyt jänskättää miten käy neljännen kerran, tuleeko heti tai antaa odottaa. Helistimen ja lastenpörssin laskureita olen käyttänyt kun siellä on pitkiin kiertoihin ne laskennat. Ja niiden mukaan ovis olis tänään tai huomenna. Mä olen aika pihalla muiden jutuista mutta yritän päästä mukaan jos siis mahdun? :)
M@m@ yk 1, kp 20/39-40
Tein tänään sen testin mikä uhosinkin tekeväni, en tosin aamupissasta vaan myöhemmin ja heti piirtyi vahva PLUSSA!!!!
Kyllä se nyt on uskottava vihdoinkin, ihanaa :)))))))))))))))
Uskomattoman ihana olo on ollut koko päivän. Harmi vain etten ole voinut hyppiä kattoon kun koko päivän on ollut joku kylässä enkä haluaisi tästä vielä kertoa kenellekkään.. sen verran kummittelee vielä se aikaisempi keskenmeno mielessä.
Mutta siis, IIIKS!
Valtavat pahoittelut Caarina, Minime, Essi78, Kevät76, Koralli ja Majita tädin saapumisesta :(((((( Kumpa olisi täti perhana pysynyt ja kaukana. Toivottavasti kenelläkään ei menisi enään kauaa ja odotuksen odotus päättyisi. Huhtikuisiin sittenkös kaikki te ihanat immeiset siirryitte?
Nelliina: Toivon todellakin että ne himmeätkin ovisviivat olis silti riittäneet!!!! Isotkin varpaat on jo pystyssä peukkujen lisäksi täällä. Tuun varmasti kurkkaileen sun kuulumisia päivittäin vaikka (ehkä?) siirtyisinkin jo tuonne toiselle puolelle..
Annihelen@: Sinulle myös kovasti toivon että paukahtaisi oikein komeat ovisviivat pian! Ja mentäisiin kaikki maalisvauvaa vielä toivovat tuonne toiselle puolelle :))) Onnea ovulaatioon siis!
Oikein, oikein kovasti plussatuulia siis kaikille vielä piinaavia aikoja eleleville ja rutistushali kaikille tätsyn yllättämille (ja anteeksi jos vahingossa unohdin joitakin nimimerkkejä mainita, ei toimi pää enään tähän aikaan...).
Kiitos kaunis myös kaikille onnitteluista, olette ihania ihmisiä täällä :)
Ansku78 rv 4+4 (tais just vuorokausi vaihtua.. Ihanan ihmeellistä saada taas kirjoittaa nuo raskausviikotkin...)
Onneksi olkoon Ansku78!!! Kyllähän se oli jo aivan selvää, että raskaana olet :) Turvallista odotusta ja paljon onnea!
Minä olen tulossa kipeäksi, joten mökkireissu taitaa jäädä tekemättä. Eilisillasta asti on palellut aivan hirvittävästi ja on jotenkin kuumottava olo. Tein jo innoissani testinkin tänä aamuna ja negahan se oli. Ei tässä vaiheessa kyllä varmaan vielä näkyisi mitään, joten ehkä toivoa on vielä ja testaan viikonloppuna niin kuin alun perin pitikin :)
Rizza kp 42/47-48
Heippa taas! Pienen tauon jälkeen palailen... olin siis kolme viikkoa lomailemassa enemmän tai vähemmän kaukana netistä...joten päätin pitää taukoa koko palstasta..
Ei sitten tullut helmivauvaa...ja maalista ruvetaan kohta jännäilemään
Onnittelut kaikille raskautuneille ja syvät pahoittelut kaikille tädin yllättäneille.
ja muille +++++++++++++++++++++
-orchidea yk 2 kp 22/28-32 (luultavasti??)
Tosi hienoa, että selkeä plussa tuli! Tai no selväähän se oli jo loppuviikosta, mutta silti =) Vauvaliimaa paljon pikkuiselle! Toiv tulisin itsekin pian perässä. Ja kiitos kovasti tsemppauksistasi!
Harmi ku mulla ovistikut jo loppui, niin en voi testailla, enkä jaksanut alkaa tilaamaan uusia, kun ajattelin jos olisin ilman niitä seuravaan kierron. Tai no toiv ei tarttis aatellakaan ens kierrolla ovista, mutta...En kyl usko, että ovuloisin enää näin myöhään, kp17. Mutta joka toinen päivä-tekniikan luulis olevan hyvä.
Moni piinailee, tsemppejä kaikille! Mulla vasta viikon päästä jännät paikat. Tosin en enää jännäile niin hirviästi, koska niin 6 kk on jo pettymyksiä takana ja olen pessimisti. Mutta, tottahan toki toivon aina parasta!
Sori hirveesti vaan tää oma napa. Toista ikkunaa en nyt jaksa availla. Mutta lisää plussia kiitos :)
Nelliina kp17/23-28 yk7
hohhoijaa kun aika menee hitaasti :-) Joku kyseli tuolla palstalla miten sitä kärsivällisyyttä saisi treenattua, no tässähän sitä väkisinkin oppii kun pari kiertoa kuumeilee.
Ansku paljon onnea plussasta!
<b>olivian_äiti, mariata84 ja klematis<b> pidän teille piinailuseuraa vielä pari päivää, molemmat peukut on pystyssä.
).( mahakivut jatkuu, niitä on ollut sunnuntaista saakka, ehkä vielä enemmän ja aiaisemmin kuin tavallisesti menkkojen aikaan. tänään aamulla mieli ihan maassa, nyyh, pitää varautua siihen että menkat sieltä tulee. vähän toivoa antaa et kohdunnapukka on ihan tiukka ja kiinni kun kokeilin, yleensä ennen kuukautisia se on sellainen iso ja pehmeä, mutta vielä se ehtii... ylihuomenna pitäis alkaa kuukautiset.
niin olikohan jollekin vielä epäselvä et mulla kp 26/28 :-)
27/28, voihan venäjä. tuo boldaus ei näköjään tällä palstalla toimi.
Kalliopelle oikein paljon plussa onnea tule sitten kertomaan miten on käynyt! Meinaatko testailla millon?
mä taidan käydä tänään ostaan r-testin jo valmiiksi kaappiin odottaan..
Vielä pitäs odottaa 4 päivää ennen kuin testaan.. huoh, niin pitkä aika!
Mulla on aikalailla toivo mennyt jo kun ei ole mitään oireita.. paitsi nuo nännit edelleen arat...
Mariatar 84 yk 1 kp 25/28?
Onnea kaikille plussanneille, ainakin Ansku78 oli plussan saanut =)
Ja tädin riivaamille/negan saaneille pahoittelut ja tsemppiä uuteen yritykseen!!
Tervetuloa uusille, ainakin Olivian_äiti , poijuli ja M@m@-3x taitaa olla uusia tuttavuuksia =) Kivaa saada uusia keskustelemaan, taitaa alkaa harvenemaan rivit tässäkin pinossa kun onnekkaat siirtyy odotuspuolelle ja vähemmän onnekkaat tädin kera huhtikuisiin.
Omaan napaan ei kuulu edelleenkään muuta kuin piinaa, piinaa... Ei voi muutakuin toivoa, että tää viikko kuluisi nopeaan ja pääsisi testailemaan.
Nippara kp24/30 dpo10 yk11
Ja kaikille tippuneille isot halit ja myötätuntoni.
Mä en muuta voi sanoa, kuin että joskus kun siltä ei enää tunnu se ihme saattaa silti tulla. Niinkuin mulle, oon aika hyvä esimerkki miltei kahden vuoden jälkeen. Koittakaa jaksaa ja mars gynelle Koralli kulta!
*halaa kaikkia*
Sitä ei siis lasketa, että tilasin nipun testejä vielä.. Tuntu, että oireet hävis (ne vähätkin) ja haluan nähdä alkaako viivat haalistua vai ei ennekun meen maksamaan satasen alkuraskauden ultrasta..
Eli siihen asti oon melkosen skeptinen vielä. Mut olihan se kivaa vaihtelua ylipäätään nähdä kerrankin viivojen vahvistuvan..
piipaa tänään pitäs olla jo 5+0 vai onko?
menkkoja meinaan ei edelleenkään näy ja nyt on jo kp 40/26-33. En ole testaillut laisinkaan tässä lähiaikoina. Perjantaina olisi tarkoitus testata (ellei sitten sisko saa mut ylipuhuttua testin ostoon... mä vaan tykkään testata itekseni, joten...). =) Laskin että jos se kertomani tuhruttelu oli menkat myös ja olisinkin raskaana, laskettu aika osuisi maaliskuun loppupuolelle.
Mulla ei koskaan oo kierto ollu näin pitkä, joten toivo elää edelleen. Menkaaoireitakaan ei ole ollut ollenkaan (eli ei v*tuta 24/7 eikä satu selkään). VÖlillä on öklö olo ja tissit on vaihtelevati kipetä sekä isommat, koska rinnanympärys on nyt 88 cm kun se normaalisti on jotain 83 cm tai 84 cm.
Tänään mun nokkani osoittaa kohti Lahtea ja Hollolaa. Pääsee pitkästä aikaa matkustamaan junalla. Ja huomenna takaisin kotiin....
Menkat nimittäin alkoi. Mikä siinä on että just sillon ku kovasti kuumeilee, ne alkaakin ihan eri tavalla ja " kummallisesti" ?? Ne alkoi jo eilen, mut vuotoa tuli niin vähän että pikkuhousunsuojalla pärjäsi, ja veri oli tavallista haaleampaa, sekä kun normaalisti tarvitsen vahvan reseptilääkkeen kipuihin, nyt pärjäsin ilman särkylääkkeitä! Mutta tänä aamuna oli tilanne jo toinen, ihan kunnon menkat on päällä.
Sen verran kerron taustastani vielä että vaikka ollaan oltu jo 5 vuotta ilman ehkäisyä, siihen on sisältänyt vaiheita jolloin en varsinaisesti oo lasta halunnut, ja miehellä on vasta nyt ekaa kertaa kunnon vauvakuume. Lisäks tuosta 5:stä vuodesta 2 vuotta asuttiin pääasiassa erillään ku opiskelin toisella paikkakunnalla. Meidät on kyllä tutkittu ja kaiken pitäs olla suht ok, mut ei olla koskaan varsinaisesti yrittämällä yritetty lasta. Nyt alkaa eka kierto kun yrittämällä yritämme, ja ekaa kertaa myös alan testailemaan ovista. Kaikki keinot käyttöön ja katsotaan tuottaako tulosta...
Pahoittelut myös Korallille ja Caarinalle ja kaikille muillekin joilla menkat alkoi. Ens kierrossa parempi onni! Kiitos kuumeiluseurasta plussanneille myös. Ja tsemppiä vielä piinaileville!
Majita kp 1/25