Mikä vikana? Puhe takkuilee, unohdan sanoja, ranteita särkee, käsivarsia särkee...
Tuntuu että pää on " puurossa" . Vaikea välillä puhua ja keskittyä. Unohdan tavallisia sanoja ja joudun tsemppaamaan kovasti kun juttelen. Onnistuin myös saamaan kamalan päivän kestävän migreenikohtauksen, mutta sen mentyä ohi ei helpottanut yhtään. Ranteita särkee, särky leviää koko käsiin ja välillä sama nilkat + sääret.
Mikä hitto mua vaivaa?
Kommentit (14)
Vierailija:
Tuntuu että pää on " puurossa" . Vaikea välillä puhua ja keskittyä. Unohdan tavallisia sanoja ja joudun tsemppaamaan kovasti kun juttelen. Onnistuin myös saamaan kamalan päivän kestävän migreenikohtauksen, mutta sen mentyä ohi ei helpottanut yhtään. Ranteita särkee, särky leviää koko käsiin ja välillä sama nilkat + sääret.Mikä hitto mua vaivaa?
Aivoinfarktin tyypillisiä oireita ovat äkillisesti alkavat toispuoleiset halvausoireet ja puheen tuottamisen ongelmat. Aivoinfarkti on usein hyvin invalidisoiva sairaus, josta kuntoutuminen on hidasta eikä toimintakyky välttämättä ikinä palaa entiselleen. Aivovaurion asteeseen vaikuttavat verenkiertohäiriön vaikeusaste, sijainti ja kesto. Osa aivosoluista kestää hapenpuutetta vain viitisen minuuttia. Tilannetta pahentaa infarktialueelle ilmaantuva kudosturvotus.
En usko että on stressiä - olen kesälomalla, ollut jo reilun kuukauden.
En usko aivohalvausta - oireet ovat nyt kestäneet reilun viikon. Olisin kai kuollut jo jos se olisi se (mutta epäilin sitäkin, verenpaine oli taas katossa ja tuntui että joku tulppa on aivoissa kaikkia ajatuksia stoppaamassa)
tuo fibro... on kai poissuljettu myös - ei mitään vaikutuksia ajatteluun ainakaan löytämieni artikkeleiden perusteella.
Ranteisiin sattuu, vaikea löytää oikeita sanoja, pää ei todellakaan ole skarppina.
Itselläni on fibromyalgia, ja kun se puhkesi, en todellakaan univajeen takia ollut skarppina.
Nukun n. 8 tuntia yössä. Ja sikeästi. Mutta lapset tietty herättelevät välillä ja tulevat samaan sänkyyn nukkumaan, eli ei ihan keskeytyksetöntä unta, mutta ei huonoakaan?
Mulla ei ole ollut migreeniä noin 10 vuoteen, ja nyt tuli yhtäkkiä tosi raju kohtaus. Mutta se oli 1,5vkoa sitten jo. Ei kai se näin kauaa vaikuta??
Joka tapauksessa soita vaikka terveyskeskuksen neuvontaan, niin osaavat ohjata sinut eteenpäin.
Neurologi tutki ja totesi että minulla on hartiat ihan jumissa. En itse ollut edes huomannut sitä. Pääsin lähetteellä fysioterapiaan ja 3 kerran jälkeen ero oli jo huomattava. Jo ensimmäisen kerran jälkeen ajatus luisti paremmin, mutta pari käyntiä myöhemmin totesin että olen ensimmäistä kertaa vuosiin todella rento.
Voit tehdä pienen kotitestin. Vähennä 100sta 7 ja jatka kunnes pääset 50 alle. Pyydä miestäsi testin avuksi varmistamaan ettet huomaamattasikaan fuskaa.
Jopa on huoletonta porukkaa kun ei tuollaisista oireista mene edes lääkäriin. Voi olla vakavaakin tai sitten jotain ohimenevää, mutta selvitä nyt pian edes lasten takia. Ei olisi kiva jäädä ilman äitiä.
Vierailija:
En usko aivohalvausta - oireet ovat nyt kestäneet reilun viikon. Olisin kai kuollut jo jos se olisi se (mutta epäilin sitäkin, verenpaine oli taas katossa ja tuntui että joku tulppa on aivoissa kaikkia ajatuksia stoppaamassa)
mutta monessa neurologisessa sairaudessa on samantyyppisiä oireita.
Terveyskeskus on kesälomalla, ollut koko ajan, siksi en ole voinut mennä. Aukeaa varmaan heinäkuun lopussa. Jos varaan ajan yksityiseltä, mistä varaan? Kiitos kaikille avusta!
Kuulostaa uupumukselta tms.
Voi iskeä just lomalla, kun saa hetken levähtää.
Mut oikeesti ei kyllä kuulosta aivohalvaukselta, koska oireet molemminpuolisia. Ja tosiaan jos oireita ollut jo jonkin aikaa, niin tuskin mitään aivohalvausta tai -verenvuotoa tms.
Ite olin muutama vuosi sitten pari viikkoa sairaalassa melko samanlaisten oireiden kanssa, ja kaikki aivoverenkiertohäiriöt, keuhkoveritulpat, aivokalvontulehdukset, jopa ms-tauti tutkittiin, ja lopulta syyksi löytyi vain ja ainoastaan uupumus, burn out -tyyppinen " romahdus" .
Hoidettiin vähän kuten masennusta, vaikka varsinaista masennusta mulla ei ollutkaan.
ne oli ne aivohalvauksen oireet? Tai voi olla vaan tavallista pahempi päänsärky, niin kuin työkaverilleni kävi.
Luki lapselleen iltasatua, ei yhtäkkiä osannutkaan lukea, tuntui että näkö meni välillä ja puutui kädet ym... Meni sairaalaan, mutta oli ilmeisesti todellakin vaan tavallista pahempi migreenikohtaus. Kannattanee kuitenkin varmaan käydä varmistamassa, ettei ole jotain pahempaa!