Ulkoilitteko vanhempien lasten kanssa paljon alkuun kun uusi vauva tuli kotiin?
Kommentit (8)
Asumme ok-talossa ja lapset ovat syntyneet keväällä.
Varmaan jos oltais oltu kerrostalossa talvivauvan kanssa, niin ulkoilut olis jääny vähemmälle...
synnytin kuopuksen polikliinisesti ja seuraavana päivänä kun kuopus syntyi yöllä, olin jo aamupäivällä omassa pihassa keinuttelemassa 1,5v esikoisen kanssa. Ei siis jäänyt yhtään ulkoilupäivää väliin. Naapurin mies vaan katsoi mua vähän epäuskoisena, että etkös sä lähtenyt illalla synnyttämään... :)
miksi pitäisi olla mitään erityisempiä taukoja? Talvella tietysti eri asia, mutta jos vauva syntyy näin heinäkuussa, voi heti lähteä ulkoilemaan.
Mutta reippaita lapsia heistä silti on kasvanut (äiti on samanlainen sohvaperuna edelleen).
Toki ekat pari viikkoa (talvivauva) mies joutui ulkoiluttaa esikoista tai sitten hän oli tuossa omalla takapihalla vaan. Mutta heti kun vauvan sai viedä ulos alettiin joka päiväiset ulkoilut taas.
vauva vain mukaan ulos, vaunuihin ja tissille harson alle kesäaikaan ja takin alle viileämmällä. Toki ihan talvella siirryttiin sisätiloihin siksi aikaa että imetin vauvaa. Koitettiin ajoittaa isommille silloin vaikka välipalaa, kirjanlukua, videoita tai muuta rauhallista puuhaa.
kesävauvoja kaikki, sama rytmi jatkui kuin ennenkin