Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko tiheästi tehdystä (esim. viikon välein) ultrasta jotain haittaa sikiölle?

Vierailija
11.06.2007 |

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ultraääni ei ole ionisoivaa jne.



Mutta ammattilaisena (sairaalafyysikko) en itse ultraisi huvin vuoksi, varsinkaan mitään 4D-kuvauksia tai muuta paljon tehoa vaativaa.



Ultraäänellä voidaan vaikuttaa oikeiasti kudoksiin, esim rikkoa munuaiskiviä tai avata veri-aivoestettä. Vaikka noissa tekniikat ovat erilaisia kuin kuvauksissa, sikiön kudosten rakenteesta ja herkkyydestä ultraäänelle ei ole kovin paljon tietoa. Enkä ole yksin mielipiteni kanssa, esim. tuntemani professori, joka tutkiin ja käyttää ultraa työkseen oli aika samoilla linjoilla.

Vierailija
2/3 |
11.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sattuu vaan olemaan tänään ylimääräinen aika lääkärille, kun pitää tarkistaa kohdunkaulan tilanne jatkuvien supistusten takia. Sen kuulemma näkee luotettavimmin ultralla. Reilun viikon päästä taas olisi kunnan tarjoama rakenneultra, jota en myöskään aio jättää väliin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ultrien aikavälillä ei ole sinänsä väliä, niistä ei " kerry" mitään, mistä pitäisi " antaa toipua" tms.



Ajattelin huvikseen ultraavilla niitä, jotka esim. ostavat laitteen kotiin.



Terv 3.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi viisi