Mun mies ei varmaan ikinä halua lasta itse...
Meillä on yksi Luojan suoma lapsi, häntä ei tekemällä tehty. Ollaan onnellinen pikkuperhe. Minä kuitenkin joskus haluaisin lisää lapsia, yhden tai kaksi.
Mies ei varmaan ikinä tule tuntemaan vauvakuumetta, ei ymmärrä mitä se on...On niin hemmetin rationaalinen yms...
Vaikka elämämme vakiintuisi (ts. minä valmistun ja saan työn), niin hän ei varmaan koskaan tule siihen pisteeseen, että itse moista ehdottaisi.
Se masentaa.
Kommentit (3)
Joutui mielessään todella pitkään pohtimaan ajatusta lapsen saamisesta, ennenkuin sain luvan lopettaa ehkäisyn. Silti oli vähän epäilevällä kannalla, mikä kaiketi ihan normaalia. Kaikki ei kylläkään ikinä halua lapsia, mutta saattaa se mieli siitä ajan myötä muuttua. Meillä käytin hieman kärjistetysti sanottuna väsytystaktiikkaa toisen kohdalla.. =)Jankutin ja jankutin hienovaraisesti joka koloon haluavani toisen lapsen ja mielellään mahd. pienellä ikäerolla..Lopputulokseen olen tyytyväinen! =)
Ei meilläkään mies lapsentekoa ehdottanut vaan minä. Kuitenkin oli heti mukana menossa, eli suostui heti ehdotettuani.
Ja se on totta, että miehillä harvemmin tulee samanlaista vauvakuumetta kuin naisilla, se on ihan biologiaa.