Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Äitiys- ja vanhempainraha - KELAn kiemurat

Vierailija
07.06.2007 |

Osaako joku kertoa, miten nämä jutut oikein menee!



Äitiys- ja vanhempainrahan määrä lasketaan yleensä verotuksessa todettujen työtulojen mukaan. Etuuden perusteena voidaan käyttää edellisen vanhempainpäivärahan työtuloa, kun edellinen lapsi ei ole täyttänyt kolmea vuotta ennen laskettua aikaa.

Laskeeko KELA automaattisesti päivärahan suuruuden edun saajalle " suotuisamman" perusteen mukaan? Eli jos päiväraha on suurempi edellisen lapsen perusteella ja pienempi vahvistetun verotuksen mukaan, maksetaanko päiväraha edellisen vanhempainpäivärahan mukaan ilman erillistä pyyntöä tai selvitystä?



Entäpä sitten tilanne, jossa työnantaja maksaa äitiysvapaalla palkaa. Jos minun päivärahani olisi esim. sen suuruinen, että kuukaudessa tukea kertyisi 1500 ¿ ja työnantaja maksaa palkkaa 1200 ¿, maksaako KELA erotuksen eli 300 ¿ minulle?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
07.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai eikö työnantaja maksa täyttä palkkaa?

Vierailija
2/2 |
07.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli laita hakemukseen vaan kaikki eri vaihtoehdot ja Kela laskee niistä summat ja saat sen isoimman.



Ja jos päiväraha on isompi kuin palkka, Kela maksaa sulle erotuksen palkan lisäksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme yhdeksän