Keskusta-puolue ei näe metsää puilta
Kannattaisi uusiutua ja asemoitua talous- ja sosiaalipolitiikassa oikeisto/vasemmisto-akselilla keskustavasemmisto-kohtaan JA
identiteetti- ja kulttuuripolitiikassa konservatiivi/liberaali-akselilla sinne konservatiivikohtaan. Miksikö? Koska sellaista puoluetta ei (vielä) ole. Olisi kyllä tilaa, koska nyt kaikki talous- ja sosiaalipolitiikassa vasemmalla olevat puolueet ovat identiteetti- ja kulttuuripolitiikassa (ääri)liberaaleja.
Ja kaikki identiteetti- ja kulttuuripolitiikan suhteen konservatiiviset puolueet ovat talous- ja sosiaalipolitiikan suhteen reippaasti oikealla.
Yksikään puolue ei ole samaan aikaan talous- ja sosiaalipolitiikan suhteen vasemmalla JA identiteetti- ja kulttuuripolitiikan suhteen konservatiiveja.
Siinä olisi keskustapuolueen sauma.
Keskusta on porvaripuolue.