Äitini aina sanoo, että raha tulee raha luo. Tarkoittaa, että rikkaat ihmiset tulevat rikkaan luo.
Kommentit (5)
Tarkoittaa sitä että rikas ryöstää köyhältä rahat ja raha siirtyy köyhän taskusta rikkaan taskuun muiden rahojen luo.
Vierailija kirjoitti:
Tarkoittaa sitä että rikas ryöstää köyhältä rahat ja raha siirtyy köyhän taskusta rikkaan taskuun muiden rahojen luo.
Ahaa. Kiitos tästä. t.ap
Selkein esimerkki raha tulee rahan luo ja päin vaston voisi olla:
Varakas saa helposti vaikka miljoonan lainan asuntoon (vaikka ei lainaa tarvitsisikaan).
Hän vuokraa tuon asunnon, lyhentää lainan vuokrilla ja 20 vuoden kuluttua hän on saanut tuon miljoonan arvoisen asunnon ilmaiseksi.
Rahaton/köyhä on se, joka ei saa lainaa, menee itse vuokralle ja vie sen rahan niille, kenellä sitä rahaa on.
Raha tulee rahan luo tarkoittaa sekä mahdollisuuksia että matemaattista mallia.
Raha tarjoaa mahdollisuuksia kuten parempi koulutus, parempi työpaikka, parempi pääsy sijoituksiin, parempi verojuristi, pienemmät kulut, jne.
Raha myös käyttäytyy eri tavalla vaikka matemaattisesti tilanne on sama.
Ajatellaan vaikkapa 10000€ sijoitusta ja miljoonan sijoitusta. Korkoa korolle efekti on molemmissa sama ja kumpikin kasvaa vaikka 7% vuodessa, jolloin pääoma tuplaantuu 10 vuodessa. Molemmat tapaukset ovat tuplaantuneet, mutta tulos on se, että 10000€ sijoitus on nyt 20000€, mutta 1M€ sijoitus on 2M€. 10000€ sijoitus ei koskaa voi saavuttaa samaa kasvuvauhtia.
Onko täällä meneillään tavallistakin vähäjärkisempien kokoontumisajot?