Teettekö töitä etäpäivinä?
Itse ainakin otan rennosti. Meillä saa tehdä 2 päivää viikossa etänä ja loput toimistolla. Toimistolla on pakko tehdä töitä, kun avokonttori ja muut näkevät. Kotona sen sijaan saa ottaa rennommin, kun esihenkilöt eivät hengitä niskaan. On kätevää hoitaa kotityöt ja ruoanlaitot siinä samalla, niin työpäivän jälkeen jää aikaa tehdä oikeasti kivoja asioita. Miten muilla?
Kommentit (7)
Jos työt tehdään tietokoneella, niin työnantaja pystyy seuraamaan mitä päivän aikana saadaan aikaan. Ap:n etätyö taitaa olla ojan kaivamista lapiolla takapihalla.
Kun työtä tehdään etänä tietokoneella kotona, pystyy esihenkilö seuraamaan jokaisen klikkauksen, tauot jne sekunnin tarkkuudella. Puheet lorvailusta voi unohtaa. Vai voiko joku kertoa jonkin ihan konkreettisen esimerkin etätyöstä, jota ei voi kontrolloida vaan pystyy "lorvimaan"?
Minä teen etäpäivinä työt 4 tunnissa. Työnantajaa ei kiinnosta, kunhan työt tulee tehdyksi.
Vierailija kirjoitti:
Minä teen etäpäivinä työt 4 tunnissa. Työnantajaa ei kiinnosta, kunhan työt tulee tehdyksi.
Mitä työtä teet, avaa hieman?
Siis miten työnantaja pystyy seuraamaan kun olen kuitenkin ihan meidän omassa langattomassa netissä?! Ja onko tuollainen seuraaminen edes laillista Suomessa?
Ap
Kultaseni, se ei ole etäpäivä että palstailet työttömänä kotona. Äitisi ei maksa sinulle siitä, ja on monesti pyytänyt että tekisit ne kotityötkin valittamatta miten "työt palstalla" kärsii!