Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ketuttaa yksi päiväkodin hoitaja. Olen päiväkodissa harjoittelijana ja...

Vierailija
02.10.2008 |

Olen täysin kypsä tuohon täti-ihmiseen enkä ole ainut. Pari muutakin ihmistä on jo niin täynnä tuota eukkoa.

Esim. näiden 7 viikon aikana, mitä olen ollut tuolla, tuo eukko on tullut ainoastaan KUUSI kertaa auttamaan eteiseen lasten pukeutumisen kanssa. Yleensä olen itse eteisessä kuuden lapsen kanssa ja yksi hoitaja on loppujen kanssa muualla, yhden lapsen henkilökohtainen avustaja on kyseisen lapsen kanssa vessassa tai muualla ja yksi hoitaja on pukeutumassa. Jos tuo hoitaja ei ole lähdössä itse ulos, hän hommailee jotain ihan muuta ettei vaan joudu tulemaan eteiseen. Sama juttu sisälle tullessa, mä olen yksin lapsilauman kanssa eteisessä ja autan heitä, kun tuo eukko on jossain tekemässä omia juttujaan tai sitten ulkona.

Mutta viimeiset kaksi päivää ovat olleet viimeinen niitti. Olen sompaillut kahden ryhmän väliä. Kun nuo oman ryhmän lapset ovat pihalla, menen auttamaan pienten ryhmää pukeutumaan (ryhmässä aloitti 4 uutta lasta eilen ja apua tarvitaan kipeästi, koska ryhmässä on pelkästään kaksi omatoimista isoa lasta, loput 10 on autettavia tai kokonaan puettavia). Ja koska yksi hoitaja valmistautuu ulos lähtöön ja toisen on vahdittava pukemista odottavia tenavia, yksi ei mitenkään suoriudu tuosta pukemisrumbasta, joten olen mennyt auttamaan.

Kuulin tänään, kun nuo pienten puolen hoitajat puhuivat, kuinka heilläkin on mennyt hermot tuohon yhteen hoitajaan. Hän aivan selvästi näkee, että siellä tarvitaan apua, mutta ei tee asialle mitään. Ja jos mä en menisi apuun, niin he olisivat kusessa.

Nuo hoitajat ovat pyytäneet apua tuolta hoitajalta, mutta..

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lieneekö tuo tätä palstaa lukee saadakseen ahaa-elämystä jonka seurauksena muuttaisi tapansa...

Vierailija
2/3 |
02.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opetelkaa käyttämään sitä potentiaalia oikein!

Lieneekö tuo tätä palstaa lukee

Toi ei ole suomea! Suomeksi sanotaan joko:

a) mahtaako tuo tätä palstaa lukea

tai

b) lukeneeko tätä palstaa.

Kilahdan ihan totaalisesti aina kun kuulen moisia muotoja, ne on merkki syvästä sivistymättömyydestä ja kuulosta aivan järkyttävän karmeelle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös tuo ole työpaikan sisäinen asia? Pitäisiköhän kissa nostaa pöydälle seuraavassa viikkopalaverissa ja johtajaakin infota laiskimuksesta?