Hei apua! Ollaan lähdössä 5 päivän päästä reissuun, eikä vauvalla ole passia!!
Ei ole tullut mieleenkään tämä asia ennen kuin nyt. EU:n sisällä kyllä olisi tarkoitus matkata, mutta kaatuuko meidän matka nyt tähän..???
Kommentit (17)
Pikapassin saa 2-3 päivässä, mutta pitää muistaa että tässä on viikonloppu välissä.
"
Passin toimitusaika on noin viikko, mutta lisämaksusta passin saa nopeammin. Pikatoimituksen aika on 2-3 päivää ja passin hinta on tällöin 60 euroa.
"
Sori vahinko noi isot kirjaimet. Mitä sitten tapahtuu? Täytyykö mun hakea itelleni kokonaan uusi passi johon lapset liitetään vai miten? Ehtiikö enää?
Vaihtoehdot:
*Yrität nyt ainakin saada passin
mutta todennäköisesti joudutte valitsemaan näistä
*te kaikki jäätte kotiin
*vauva jää kotiin
Ei lapsia nykyisin laiteta enää vanhemman passiin. Saavat omat. Ja isältä suostumus lappu jollei pääse itse mukaan viemään hakemusta. Ja muista kuvat!
Voi olla vaikea saada vauvasta oikeanlainen kuva.
Lapsihan muuttuu jo parissa kuukaudessa ihan eri näköiseksi, pitääkö niille hankkia uusi passi about 1/2 vuoden völein? Ja miten saadaan kaksi samanlaista passikuvaa vauvasta???
Menet huomenna valokuvaamoon ja otat vauvasta passikuvan, se otetaan vauva sylissä. Valokuvaamo kyllä tietää. Sen jälkeen marssit poliisilaitokselle ja anot pikapassia. Lentokentältä saa passin samana päivänä. Ehdit ja onnistut.
Muistaakseni lentokentällä on joku toimisto mistä sen voi saada - maksaa sitten tietenkin enemmän ja oli kai vain vuoden voimassa.
Meillä on kolmekuisena otettu passikuva ja vielä käy. Ikää nyt vähän vajaa 2v. On kymmenen vuoden passi, mutta voi olla että ei kelpaa kymmentä vuotta.
lapsi laitetaan turvakaukaloon tai sitteriin siten, että taustalla on yksivärinen huopa tai lakana. Lukekaa tarkkaan passikuvaohjeet, pieninkin heitto mittasuhteissa tms. saattaa aiheuttaa kuvan hylkäämisen.
Kaksi samanlaista kuvaa saa tietysti tekemällä samasta kuvasta kaksi kopiota :)
10:lle " Miten saadaan kaksi samanlaista passikuvaa vauvasta?" heh, samaa kuvaa kopioidaan tietty. Niinhän sustakin saadaan kaksi samanlaista :) Hassu.
Meidän neiti sai passinsa 3kk:n iässä ja kyllä se kuvaaminen onnistuu. Vauvan pitäjän kädet ei saa näkyä, se ehkä hankalinta. Ja joo: kymmenen vuoden passi on tytöllä. Kyllä ne virkailijat sen tunnistaa samaksi ihmiseksi vakuutti poliisi.
kyllä tietävät, että miten pitää kuvata. Meillä istui mun sylissä ja meidän väliin oli levitetty yksivärinen kangas.
Elokuun 21. päivän jälkeen myönnetyissä muukalaispasseissa ja pakolaisten matkustusasiakirjoissa on siru ja biometrinen tunniste.
Toimitustyyppi Toimitusaika Hinta
Passi Normaali noin viikko 46 ¿
Pika 2-3 päivää 60 ¿
Express* 1 päivä 80 ¿
Väliaikainen passi** Normaali Annetaan mukaan 80 ¿
*Express-passin voi noutaa vain Helsingin poliisilaitoksen Kaartin lupapalvelupisteestä tai Helsinki-Vantaan lentokentältä Liikkuvan poliisin palvelupisteestä.
Vauvakuvallista passia ei ole pakko hyväksyä jos kuvasta ei tunnista. Maailmalla on niin paljon lapsikauppaa nykyään ym. että ihan hyvä ettei lapsia voi kuljetella vuosia sitten otetun vauvakuvallisen passin kanssa.
Vierailija:
Vauvakuvallista passia ei ole pakko hyväksyä jos kuvasta ei tunnista. Maailmalla on niin paljon lapsikauppaa nykyään ym. että ihan hyvä ettei lapsia voi kuljetella vuosia sitten otetun vauvakuvallisen passin kanssa.
No käytännössä ainakin meidän 7 ja 8 vuotiaat matkustaa passilla, jossa on vastasyntyneen kuva. Ainoa suunta, jossa saattaa olla ongelmia, on Lontoon/USA, kaikkialla muualla se vanha 10-vuoden passi kelpaa kyllä.
Enbää ei saa 10 vuoden passeja eikä lapsia lisättyä vanhemman passiin.
tarvitset virkatodistuksen