Miesparilla meni loma pilalle kun hotellin respa teki työtään
"Meiltä kysyttiin hotellissa, haluammeko varmasti parisängyn?"
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000012130780.html
Olen lukemattomia kertoja itse heterona, sinkkuna, panosuhteessa, parisuhteessa ja ties minkälaisissa statuksissa yöpynyt hotelleissa ja varmaan joka kerta virkailija on ikäänkuin ääneen läpikäynyt varaukseni tiedot ja kysynyt onko ne oikein?
Esim. "Teille oli standard-huone king-size vuoteella, kahdeksi yöksi, aamupalalla ja pääsyllä spa-osastolle, oliko näin?"
Kertaakaan ei ole tarvinnut olettaa tai loukkaantua...
M43
Kommentit (52)
Vähemmistöt voisivat yrittää olla vähemmän vastenmielisiä kestämällä ihan normaalia vuorovaikutusta asiakaspalvelun kanssa ja muutenkin elämässä. Ehkä mainekin paranisi enemmistön silmissä, jos joka helkkarin asiasta ei tarvitsisi pahoittaa mieltään.
Vierailija kirjoitti:
Onko se jotenkin sulta pois jos joku loukkaantuu saamastaan kohtelusta? Jos sinä et loukkaannu, kukaan muukaan ei saa?
Saamastaan kohtelusta? Kun heitä ei syrjitty, ei kohdeltu eri tavalla kuin heteroita. he huutavat tasa-arvoa ja tasavertaista kohtelua mutta vaativatkin tosiasiassaa erityiskohtelua itsellensä, ei samaa mitä heteroille. Asiakaspalvelija teki työtään ja teki juuri kuten oli ohjeistettu.
Homot suuttuu melkein mistä asiasta vaan, normaalikysymys parisänky vai erilliset.
Kato mua kato mua me ollaan homoja
Homoilla ei ole voimaa pukata kahta erillistä sänkyä yhteen?
En arvosta ap:n avausta yhtään, vaikka jutun luettuani jäin pohtimaan, oliko miespari ehkä vähän liian herkillä ja hakemalla haki syytä pahastua.
Turha heidän pahastumistaan on kuitenkin naureskella tai ivata.
Vierailija kirjoitti:
En arvosta ap:n avausta yhtään, vaikka jutun luettuani jäin pohtimaan, oliko miespari ehkä vähän liian herkillä ja hakemalla haki syytä pahastua.
Turha heidän pahastumistaan on kuitenkin naureskella tai ivata.
Pitää nimenomaan nauraa tuollaisille lumihiutaleille.
V…n ho mot loukkaantuu kaikesta, siis aivan kaikesta.
Vierailija kirjoitti:
V…n ho mot loukkaantuu kaikesta, siis aivan kaikesta.
Näin on
Asiakaspalvelija on varmaan sata kertaa kokenut sen, jos vahingossa on unohtanut kysyä ja asiakkaat tulleet heti huoneen nähtyään valittamaan parisängystä kun oikeasti halusivat erilliset.
Siitä sitten jokaiseen hotelliin pahoittamaan mielensä ilmaisen yöpymisen toivossa.
Asiakaspalvelija yritti olla ystävällinen ja ehkäistä tilanteen, jossa huone joudutaan mahdollisesti vaihtamaan toiseen vääränlaisen sängyn takia. 99 prosenttia ihmisistä ei elä parisuhteessa samaa sukupuolta olevan kanssa, joten he eivät myöskään halua nukkua samassa sängyssä. Asiakaspalvelija teki loogisen olettaman ja pahoitteli sen jälkeen väärinkäsitystä. Tämä ei kuitenkaan ammattiloukkaantujille riitä.
Näin hotellissa työskentelevänä voin sanoa, että jos kaksi miestä asuu samassa hotellihuoneessa, he eivät juuri koskaan halua nukkua samassa sängyssä. Asiakkaat tekevät virheellisiä tilauksia joka viikko, joita sitten setvitään jälkikäteen.
Cityhomoja. Maalaishomot osaisivat itse ratkaista ongelman työntämällä sängyt yhteen.
Respa varmaan varoittaa siivoojaa lakanoissa olevan paskaa ja kaikki pinnat on desifioitava.
Vierailija kirjoitti:
Onko se jotenkin sulta pois jos joku loukkaantuu saamastaan kohtelusta? Jos sinä et loukkaannu, kukaan muukaan ei saa?
Hah hah, homppeleille kävi kylmät. Sen homostelun voisi muuten pitää ihan oman makuuhuoneen sisällä, ja mieluiten ei ollenkaan pilata yhteiskunnan moraalia.
Ei mulla muuta.
Näyttäkää mulle suomalainen hotelli, missä on oikeasti parisänky eikä kahta erillistä sänkyä vierekkäin, missä tippuu heterokin paneskellessa sänkyjen väliin.
Hotellityöntekijänä jos kaksi miestä yöpyy samassa huoneessa niin laittaisin oletuksena erilliset sängyt. 90% tapauksista menisi oikein.
Kysymys, jota kysytään muiltakin. Koska se taitaa olla kallein vaihtoehto, eikä sellaisia ole paljon. Yleensä on kaksi erillissänkyä.
Mitä se haittaa jos on erilliset sängyt - ainahan molemmat voi mennä samaan ja näin saavat olla lähempänä toisiaan. Yhtä lailla ratkaisu käy homoille, heteroille tai muuten vain läheisyyttä kaipaaville sukupuolesta riippumatta.
Onko se jotenkin sulta pois jos joku loukkaantuu saamastaan kohtelusta? Jos sinä et loukkaannu, kukaan muukaan ei saa?