Lue keskustelun säännöt.
Alue: Aihe vapaa
Hiivasyndrooma tms?? HELP
20.05.2007 |
Hei! Löytyykö kohtalotovereita vatsaoireisiin ruokailun jälkeen. Melko pian saa mennä isolle hädälle vessaan (ei ripulia kuitenkaan), vatsaa turvottaa ja vähän närästää jos syö vähänkään maustetumpaa ruokaa.
Ilmavaivoja ja välillä mahaa kouristaa. Laktoosi/keliakia jne ei ole tutkittu ja muutenkin syön terveellisesti ja monipuolisesti. Ei ylipainoa.
Olen huomannut että vaalea leipä/pasta/tms turvottaa mahaa niin iltaa kohden, että näyttäis ihan kun olisin raskaana. Onko muita kohtalotovereita? Millä keinoin voisi tehdä " ruokaremontin" jotta vatsaoireet saisi kuriin ja vatsa rauhoittumaan?
Kommentit (2)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Kokeile vähintään pari viikkoa täysin vehnätöntä (siis gluteenittomistakin tuotteista vain luontaisesti gluteenittomat!) ruokavaliota niin tiedät kohtuullisen varmasti onko vehnä syyllinen oireisiisi.