Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tarina idiooteista, joista aikoinaan tehtiin radiokuunnelmia nimeltään Hölmöläiset

Vierailija
05.07.2026 |

Venäjä lopetti lannoitteiden myynnin, tuskin olisi ollut EU:lle yllätys ellei keskittyminen olisi mennyt pride-marsseihin ja maahan muuttajiin, Suomessakin huomattiin yhtenä aamuna, ettei ruokaa kasvatetakaan somen hashtag-kampanjoilla ja ilmastopaneelien PowerPointeilla.

Hieman tätä episodia ennen Suomessa ajettiin alas yksi harvoista täysin kotimaisista strategisista resursseista: turve. 

Koneet romutettiin Sannan myöntämällä avokätisellä romutuspalkkiolla, yrittäjät lopettivat, osaaminen katosi ja infrastruktuuri purettiin juuri ennen kuin Euroopassa alettiin puhua omavaraisuudesta, kriisinkestävyydestä ja toimitusketjujen turvallisuudesta.

Ironisinta on, että turve ei olisi edes vaatinut mitään ihmeitä toimiakseen lannoitteiden korvaajana. Sitä olisi edelleen voitu käyttää maanparannuksessa, ravinteiden sitomisessa, kasvualustoissa ja yhdistettynä tuhkaan sekä kierrätysravinteisiin vähentämään ulkomaista riippuvuutta. Mutta Suomessa arkinen realismi hävisi taas ilmasto-ideologialle.

Nyt samat vasemmistolaidan asiantuntijat puhuvat “resilienssistä”, “strategisesta autonomiasta” ja “huoltovarmuudesta” aivan kuin mitään ei olisi tapahtunut, vaikka he juuri aiheuttivat tilanteen.

 

Mutta olemmehan sentään varautumisen maailmanmestareita. Tilattiinhan koronamaskitkin lopulta Tiina Jylhältä. Ai niin, ja se Meri-Porin hiilivoimalaitos, sehän puretaan ja tilalle tulee todennäköisesti vähintään yhtä fiksu loppuratkaisu mitä turpeenkin kanssa saatiin aikaan.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi yhdeksän