Verkkokaupoista tulisi nyt löytyä painike, jolla tilauksen voi peruuttaa
Verkkokauppojen on tästä päivästä alkaen tarjottava kuluttajille toiminto, jolla tehdyn tilauksen voi peruuttaa. Kuluttaja- ja kilpailuviraston mukaan käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi painiketta, jolla tilauksen peruuttaminen onnistuu helposti.
Uusi velvollisuus yrityksille tarjota kuluttajille peruuttamistoiminto tulee EU-direktiivistä, joka on tänään tullut osaksi kansallista kuluttajansuojalakia.
Peruuttamistoiminnon on oltava verkkokaupassa selkeästi esillä ja kuluttajan on saatava tehdystä peruutuksesta vahvistus.
Kommentit (10)
Vahvistus voi tulla mutta tilaus jatkuu entiseen tapaan firmat jättävät tahallaan tilauksen roikkumaan ja veloitukset juoksee tyyliin,oho emme huomanneet onneksi olit tarkkana.
Kaupoissakin kassalla vois olla asiakkaalle peruuttamispainike, jolla vois peruuttaa jo maksetut ostot ja saada rahat takaisin. Hidastuttais sopivasti prosessia ja näin tulis työpaikkoja lisää. Näin Suomi nousuun!
Nyt kyllä menee järjestelmät sekasin kun kukaan ei tiedä pitääkö toimittaa vai ei. Kuinka tuo maksujuttu sitten. Uskon, että tämä lisää tahatonta ilkeilyä yrityksiä kohtaa.. Ja postia yms. Ja etenkin jos asiakas saman päivän aikana vekslaa 2 kertaan tilaako vai ei..
Asiakas odottaa sitten rahojaan takaisin pari kuukautta ja hyvä niin, siinäpä sitten oppii.
Koskee siis ainoastaan EU:n sisäisiä tilauksia.
Kuinka pitkä aika saa kulua perumiseen? Pitääkö samantien perua vai voiko aina lähettämiseen asti miettiä? Isoilla firmoilla tällainen on kärpäsen kakka kokonaismyynnissä, mutta pienemmillä toimijoilla tällainen helppo peruminen tuo vaan lisää työtä.
Vierailija kirjoitti:
Koskee siis ainoastaan EU:n sisäisiä tilauksia.
eiköhän tuo koske kaikkia niitä sivustoja jotka tarjoavat euroopan union alueella asuville palveluita.
Vierailija kirjoitti:
Asiakas odottaa sitten rahojaan takaisin pari kuukautta ja hyvä niin, siinäpä sitten oppii.
Asiakas on hyvä ja odottaa siinä kassalla pari kuukautta. Muodostuis sopivan pitkät jonot.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Koskee siis ainoastaan EU:n sisäisiä tilauksia.
eiköhän tuo koske kaikkia niitä sivustoja jotka tarjoavat euroopan union alueella asuville palveluita.
Kukin yritys toimii lähtökohtaisesti kotimaansa lainsäädännön mukaan. Tästähän EU on vääntänyt kättä mm. Applen ja Googlen kanssa.
Tai rahat pois tötteröpäiltä!