Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkkää poliittista puhetta.

Vierailija
04.06.2026 |

SUOMEN KAUPUNGIT ovat takoneet miljoonia euroja uusiin pyöräteihin siinä toivossa, että autoilijat hyppäisivät satulaan.

Taustalla oli ja on yhä suuri unelma ”pyöräilyrenessanssista” – eli ajatus siitä, että kunhan pyöräilystä vain tehtäisiin helppoa, mukavaa ja turvallista, ihmiset luopuisivat autoistaan.

Nyt väitöstutkija lyö kuitenkin pöytään kylmät faktat. Liikkumistottumukset eivät ole muuttuneet mihinkään.

– Helsinki ja Tampere ovat investoineet pyöräilyyn, mutta kaupunkien liikennejärjestelmät eivät ole muuttuneet toivottuun suuntaan, väitöskirjatutkija Carlos Lamuela Orta sanoo Helsingin yliopiston lähettämässä tiedotteessa.

Valtavirtanäkemystä haastavan väitöstutkimuksen mukaan koko ajatus pyöräilyn räjähdysmäisestä kasvusta on lähinnä tiedeyhteisön itselleen luoma tarina, jolla ylläpidetään uskoa siihen, että kestävä kaupunkiliikenne saavutetaan kyllä oikeanlaisella politiikalla.


https://www.is.fi/autot/art-2000012055732.html
 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oulussa on pyöräilty iät ja ajat ja on mahtava pyörätieverkosto jota pidetään talvellakin hyvin kunnossa, ei muuta ku proffa tänne katselemaan ja laskemaan pyöräilijöitä, vaikka talvella!

Vierailija
2/5 |
04.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saatanan vihvassut!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mäkelänkatu Helsingissä tuhotaan pyöräilijöiden vuoksi!

Vierailija
4/5 |
04.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa oli näiden homosohvien eli sähköpyörien veroetu. Käytännössä ne olivat typeriä osamaksusopimuksia. Nyt suurin osa sähköpyöristä on varastoissa ja aiheuttaa tulipaloja. Ne jotka niitä taas käyttää, ajaa hengästymättä 45 asteen ylämäkeä 25 km/h häiriten muita tielläliikkujia. Ah, Vihreät, ihanaa Vihreät, lisää paskaa tuulettimeen.

Vierailija
5/5 |
04.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmiannettu

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan yksi