Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ohjeita imetyken onnistumiseen:

Vierailija
15.05.2007 |

Imetys ei muutu kokopäiväiseksi seuraavilla toimintatavoilla.



Ennen imetystä iso lasillinen vettä, samoin imetyksen jälkeen. Vauva rinnalla max 30 min, mieluusti alle 20 min. Äiti huolehtii omasta ruokailustaan ja niitä ovat aamupala, lounas, välipala, päivällinen ja halutessaan pieni iltapala. Ruoan on oltava monipuolista ja terveellistä ja joka aterialla nautitaan ruokajuomaa joko vettä, mehua piimää tai maitoa.



Vauvan kasvaessa imutehon ja maitotuotannon noustessa imetysaika on todennäköiseti 5-10 minuuttia kerrallaan.



Tällä tavoin toimiessa tunnet ennen lapsen ruokailua miten rintasi täyttyvät maidosta ja tiedät että lapsi pyytää pian ruokaa.



Imetys aloitetaan vuro kerroin vasemmasta ja oikeasta rinnasta ja tarvittaessa myös toisesta rinnasta, joka syöttökerralla ei tarvita molemmista rinnoista edes imettää.



Opit erottamaan nälkäitkun ja muiden itkujen eron, kuten ilmavaivat, kipuitkun, seuran tarpeen jne.



Ruokailuvälit vauvalla mieluusti vähintään kaksi tuntia ja yleensä 3-5 tuntia päivällä tarpeen mukaan, yörytmin löydyttyä vauva syö illalla n. klo 22 ja sen jälkeen 1-2 kertaa yöaikaan kunnes nukku läpi yön. Yöllä ei jutella lapselle, ainostaan ruokitaan mahdollisimman hämärässä ja vaippaa ei vaihdeta ellei ole kakkaa tullut. Lapsen ruokailutarve tyydytettään ei hauskuuteta häntä, näin lapsi oppii nukkumaan yönsä, ja tietää päivän ja yön eron.



Päivällä lapsen kanssa seurustellaan ja voidaan jutella ruoka-aikaankin mutta pääsääntöisesti muulloin (annetaan lapselle ruokarauha) silloin kun lasta pidetään sylissä ja annetaan läheisyyttä silitelllään ja paijataan. Tätä yhdessäoloa ilman rintaa pitää olla päivittäin monta kertaa ja näin tulee läheisyystarve tyydytetyksi ja se ei ehdollistu

ruokintaan.



Lapsen kanssa kommunikoidaan myös silloin kun hän on lattialla alkuun viltin tai jonkun alustan päällä tai sitterissä. Hän tuntee äidin äänen ja saa huomiota myös silloin kun ei ole sylissä ja liki. Otetaan katsekontaktia ja puhutaan vauvalle.



Tämän halusin kertoa teillekin jotta onnistuisitte erottamaan ruokailun ja muun läheisyyden toisitaan sekä ymmärtämään että lämpöä, läheisyyttä ja yhteenkuuluvuutta voi tuntea ja kokea olematta jatkuvasti nahkalla.



Kodin töitä (ruoanlaitto, pyykinpesu, siivous) on mahdollista tehdä myös vauvan valveilla ollessa silloin äidillekin on mahdollista ottaa pienet päiväunet yhtäaikaa vauvan kanssa ja tämä onnistuu jos perheessä on vähän isompikin lapsi joka nukkuu päiväunia.





Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla