Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kenelläkään kokemusta kotimaisesta adoptiosta? Montako vuotta saa/joutuu keskimäärin odottamaan? Kiitokset :o)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole kokemusta, mutta kotimaista adoptiolasta saa jonottaa viisi vuotta, sinä aikana osa odottajista saa lapsen, osa ei.



Keskimääräistä odotusaikaa ei varmaan oikein pysty sanomaan, kun tilanne riippuu niin monesta tekijästä, eivätkä lapset mene koteihin missään jonojärjestyksessä. Ja alueellisiakin eroja on.



Pelaan ja sosiaalivirastoon kannattaa olla yhteyksissä!



Vierailija
2/3 |
21.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelan kautta adoptoidessa odotusaika vaihtelee riippuen adoptioon tulevien lasten määrästä ja asuinpaikasta. Selvästi on nähtävissä myös saman Pelan alueella " aaltomaista liikettä" ; välillä odotusajat ovat lyhyet ja parin vuoden päästä ne saattavat taas pidentyä. Yleisesti ottaen odotusaika on 3-5 vuotta, mutta esim kahden viime vuoden aikana odotusajat ovat olleet ennemminkin 4-5 vuotta kaikialla Suomessa. Poikkeuksiakin toki aina löytyy, sillä kuten ylläolevassa kirjoituksessa todettiin, lapsia ei " jonoteta" , vaan neuvonnan läpäisseistä vanhemmista valitaan lapselle (ja biologisen äidin toiveisiin) soveltuvimmat. Odotusaikojen ollessa lyhyemmät neuvonta kestää yleensä 1,5 - 2 vuotta, mutta niiden venyessä neuvontaakin saatetaan venyttää jopa reiluun kolmeen vuoteen. Viisi vuotta saa olla prosessissa mukana ja jos sinä aikana ei saa lasta, keskustellaan sossun kanssa muista vaihtoehdoista (kansainvälinen adoptio, sijaisvanhemmuus, lapsettomuus). Kotimaisia lapsia adoptoidaan myös suurimpien kaupunkien sosiaalitoimen kautta (ymmärtääkseni täytyy olla ko. kaupungin asukas). Tällöin odotusajat heittelevät laidasta laitaan ja myös " ilman jääminen" on hyvinkin mahdollista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Infotilaisuudesta " synnytykseen" 2,5 vuotta!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kolme