4-vuotiaan tytön RAJUISTA allergiaoireista!
Tytöllä ei ole tähän päivään mennessä ollut minkäänlaisia allergiaoireita, ei ruokaan, eläimiin, siitenpölyyn tms.
Nyt kuitenkin usean päivän ajan tytöllä on sisälle tullessa ollut punoittavat silmät ja tukkoinen nenä. Tänä aamuna tyttö söi tyytyväisenä normaalia aamiastaan ja yhtäkkiä sanoi että silmät kutisee. Kymmenessä minuutissa silmät muurautuivat täysin umpeen ja nestettä kertyi koko naamaan. Silmämuna oli sellaista " mössöä" , kellertävää, epämääräistä...
Tietysti hädissäni vein tytön ensiapuun. Siellä jouduimme odottamaan tunnin verran minkä ajan tyttöni vaikeroi ja välillä huusi täyttä kurkkua " AUTTAKAA APUA APUA SATTUU!" :(( Lääkäri määräsi suunkautta annettavan allergialääkkeen ja silmätipat. Nyt oireet ovat ja jonkin verran lievenneet, silmät kuitenkin tosi turvoksissa edelleen. Lääkäri oli kovin vähäsanainen, käski vain seurata siitepölytiedoitteita...
Itselläni ei mitään kokemusta allergioista. Milloin on tosi kyseessä? Pitääkö jotain huomioida? Ulkoilut normaalisti? Kuulostan varmasti aika uusavuttomalta, mutta tuo reaktio todella säikäytti tosi kovasti sekä tytön että minut.
Kommentit (7)
http : //www. sci. utu. fi/ projects/ biologia/ aerobiologia/ siitepolytiedote/ index. html tuolla näet siitepölyn määrän
Pisti silmään yksi asia, nimittäin tyttö söi aamupalaksi kaksi omenaa!! Siitäköhän johtui tuo raju reaktio?
ap
hyvin paljon mahdollista että omenasta sai. Jotkut kärsivät syödä omenaa muulloin ja saavat siitä vain siitepölyaikana oireita. Itse en ole edes kokeillut syödä muulloin. Mulla alkoi kurkkua kutisuttavaan silloin pienenä omenasta. Nyt sain viime keväänä reseptin epipen- adrealiini ruiskuun joka annetaan lihakseen pahassa allergiakohtauksessa. Vielä en ole sitä tarvinnut mutta varalta kuljetan mukana sitä. Juuri sain lääkäriltä ohjeen että jos paha kohtaus tulee pitää ottaa zyrtec tai muu antihistamiinitabletti ja kaksi tabletti kyypakkauksesta! voi mennä sillä ohitse.
Varaa lääkäriin heti vaan aikaa jos mietityttää allergia asia ja että saat ohjeet hoitaa lapsesi allergiaa. Ja kysy kaikki mikä vaan mieleen pälkähtää!
Täytyy varata se lääkäriaika tosiaan.. Tämänaamuinen lääkäri oli jotenkin aika välinpitämättömän tuntuinen vaikka itsekin hieman hätkähti tytön nähdessään. :(
Itselläni on ollut vauva-astma, joka parani 2-vuotiaaksi mennessä ja esikoisen syntymä laukaisi taas astmaoireita ja siitepölyallergia on itsellänikin, tosi melko lievänä. Harmittaa kamalasti jos tyttö saa itselleen elinikäisen riesan tästä, mukava kesä menee pilalle allergioiden takia tms. Mutta tilanteen mukaan on elettävä. Nyt ressukka nukkuu, taisi väsyttää tuo aamuinen + lääkkeet.
ap
Itselläni on muutama ruoka-aineallergia, joista tuo omena on juuri se pahin ja seuraukset ovat juuri nuo silmien, nenän ja nielun turpoaminen ja kutiaminen. Allergiani alkoi noin 10-vuotiaana. Siitepölyallergia tulee hitaasti eikä ainakaan minulla ilmene noin yhtäkkiä. Yleensä se on pahimmillaan illalla nukkumaanmennessä.
Poikani on 5-vuotias. Hänelle syötän aerius nimistä allergia lääkettä. Se on siirappia. Hae resepti siihen lääkäristä. Lääkettä aletaan ottamaan jo hyvissä ajoin ennen siitepölyaikaa jotta ennaltaehkäisee pahimmat reaktiot. Ja muistakaa ottaa säännöllisesti lääkettä.
Pahimpaan siitepölyaikaan vältä tosiaan tuuletusta ja pyykkien kuivattamista ulkona.
Pese lapsi joka ilta.
Itse pyyhin myös kaikki pinnat nihkeällä mikrokuituliinalla (lattiat että pöydät) joka ilta. Tiedän että kova homma, mutta auttaa lapsen oireisiin.
eli silmät muurautui yön aikana umpeen. Vältä nyt siitepölyaikana tuulettamista, pyykkien kuivaamista ulkona, suihkuta tyttö joka ilta ettei siitepölyä joudu hiusten ym mukana sänkyyn. Anna tarvittaessa zyrteciä tai muuta vastaavaa antihistamiiniä ja silmätippoja. Pyydä myös lääkäristä lähete (ilmeisesti voi tehdä vasta syksyllä) allergiatesteihin. Pyydä testaamaan myös vihannekset ja juurekset sekä eläimet. Mulla koivun ja lepän siitepölyallergia ja niissä on monia ristiallergioita esim. omena.
Ja jos huomaat jonkin aineen aiheuttavan allergisia oireita tytöllesi niin älä anna niitä siitepölyaikana. Mulla esimerkkinä ruoka-aineista porkkana, peruna ja kananmuna raakana, pähkinät, mantelit, kiiwi, banaani, omena, kurkku, herne, paprika, tomaatti, selleri, purjo, palsternakka (selleristä, purjosta ja palsternakasta ei häviä allergeeni edes keittämällä), curry ym---
Kaikilla ei välttämättä näin laaja ruoka-aine allergia ole mutta tuossa joitain joiden syömisen aikana voit tarkkailla oireita.
Voimia teille ja toivottavasti saatte selvät allergian aiheuttajat selville ja lääkkeillä kuriin!!