Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

~o~ helminauhan viisu-äitienpäivä-viikonloppu ~o~

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, meillä on nyt koko porukka köhäinen, vauvakin yskii säälittävästi. Onneksi sillä kuitenkin tuntuu olevan lievin köhä meistä kaikista, eikä lääkitystä / nuhatippoja ole vielä ainakaan tarvittu. Esikoiselle varasin jo lääkäriajan iltapäiväksi, kun kolme viikkoa on nuha kestänyt, eikä näytä ollenkaan helpottavan.



Mistäs onkaan ollut puhetta? Miehistä... Meillä iskä kyllä hoitaa kiitettävästi vauvaa ja esikoista. Vaihtelee vaippaa ja viihdyttää ja hoitaa aina aamuisin, kun itse jään nukkumaan. Itseäni sykähdyttää, kun iskä sitaisee kantoliinan itselleen ja vauveli nukkuu tyytyväisenä isänsä rintaa vasten. Kotitöitä tekee kanssa, jos pyytää, mutta oma-aloitteisuutta ei juuri noihin hommiin ole...



Tuttia ei mimmimme suostu syömään sitten niin millään, vaikka kovasti ollaan sitä tuputettu. Helpottais auto- ja ostosmatkoja kummasti, kun sais pahimmat itkut hiljennettyä... Kerran olin jo melkein kaivamassa tissiä citymarketin kassajonossa esille :-)



Jorisin just puoli tuntia anopin kanssa puhelimessa ja sepäs tyhjensikin pääni totaalisesti, joten eipä muuta kun mukavaa äitienpäivää ja hipsin tästä kaffen keittoon!



-Timbe ja Alma 3kk

Vierailija
2/18 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen saatiin siis sekä se eka yhdistelmärokote että rota-rokote. Eilen illalla oli pientä lämpöä (en mitannut, otsasta tuntui), annoin yötä vasten 3 ml Panadolia. Nukkui hyvin, heräsi yösyömään hikisenä eli lämpö oli laskenut. Sitten nukuttiin rauhassa aamuun asti. Aamulla väänsi isot kakat ja löysän puoleista oli kun karkasi vaipasta meidän sänkyyn... Tämä oli mielestäni selvä rokotevaikutus kun ei meillä muuten kakkaa noin usein ja löysänä nykyään tule. Ja nyt päivällä teki jo toisetkin pienet kakat. Lämpöä ei enää tunnu olevan, mutta väsyneen oloinen pimu on, vetelee jo toisia pitkiä unia tänään. Ja ilmavaivoja piisaa tavallista pahemmalla hajulla höystettynä niinkuin joku muukin sanoi käyneen. Tosin näistä ei nyt voi erotella mikä kummankin rokotuksen vaikutusta on. pistoskohta reidessä taitaa olla myös kipeä, kun jumppailu ei kirvoita yhtä hyviä hymyjä tänään kun yleensä. Mut luulen että kaikenkaikkiaan vähällä on päästy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
13.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon käynyt lukemassa teidän juttuja, ja nyt uskalsin rekisteröityä kirjoittelemaankin.

Jos vaan joukkoonne vielä mahtuu?



vähän taustaa..oon kohtapuoliin 27-vuotias ja esikoinen siis syntyi helmikuussa. Ihana pieni tyttönen.

tytön, miehen(27) ja koiran kanssa asustellaan etelä-suomessa.





Vierailija
4/18 |
13.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäiseksi Marikkih: tervetuloa! Ainahan tänne sekaan mahtuu. Esittelypinon mukaan sulla on samana päivänä syntynyt vauva kuin meilläkin :)



Nyt on viisutkin ohitse ja tänään keskitytään lätkään ja suomipeliin! :)

Taitaa mammat olla äitienpäivänvietossa kun on pinossa hiljaista.. Itse sain äitienpäivä " lahjan" jo eilen-mies vei ulos syömään sekä elokuviin. Tänäänkin herätys tapahtui kukkien kera ja toivomani uuden hajuvedenkin sain. (ihme viimeaikaisen käytöksen perusteella..)



Äitienpäivän kunniaksi sain myös nukkua pitkään ja kävin ratsastamassakin piiiitkän lenkin- teki ihan hyvää pääkopalle. Pian ruoanlaittoon ja muksujen kanssa ulkoilemaan ennen peliä.

Varsinaista asiaa mulla ei siis nyt taaskaan ollut joten..

Mukavaa äitienpäivää kaikille!



-Henna ja Melina-

Vierailija
5/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


pikaisesti jälleen käväisen, ollaan lähdössä piakkoin perhekahvilaan..



elikäs tämä mamma väsähti tiistaina oikein kunnolla.. viivi oli jo pari päivää valvottanu eikä päivälläkään nukkunu lainkaan, et olis saanu huilata kunnolla. kysäisin sitten siskoltani (ovat kummeja), jos he ottaisivat neitin yökylään. ottivat tietysti mielellään ja tulivatkin pian hakemaan. ja MIEShän ei tietenkään ollut reagoinut mitenkään väsymykseeni ennen kun vasta sain sovittua tuon hoidon, siihenhän mies sit tokas " et sä viivii anna minnekään, kyl mä sitä voin kattoa" . just joo, koko päivän kun muutenkin asuu tietokoneella. eihän siinä ehdi keskittyä vauvan hoitoon! arghh. sen kummemmin mies ei vastustanu. no, itse sain siivottua ja nukuttua oikein kunnolla ja taas oon todella pirteenä ja jaksan iloita tuosta nupusta. eilenkin vielä siivoilin ja näköjään tänään jatkuu :) ennen kun haettiin neiti keskiviikkona kotio niin käväistiin ostoksillakin, ajan kanssa.. anteeksi nämä rutinat. monilla kyl tuntunee olevan samankaltanen tilanne meneillään. siis KOETETAAN JAKSAA! =D



sitten muutamiin galluppeihin,



VIISUja seurailin eilen silmät melkein puoliummessa. kauheen myöhään tulevat. huomenna aion myös seurata, ja peukkuja pidetään hannalle :)



ÄITIENPÄIVÄ - kortit on postitettu edellisenä päivänä mummulle ja isomummulle. samalla laitoin mukaan valokuvia ja kiitoskortin ristiäislahjasta. isomummu vietti eilen 60v päiväänsä (matkoilla), jotenka kaikki onnittelut meni kerralla. melkein-anopille ostettiin kahvimukit lahjaksi (keräilee lehmiä ja nähtiin hienot), valkovuokkoja täytyis vielä käydä keräämäs ulkoa. ehkä sitten vuoden päästä jotakin omaperäsempää :)



VAIPANVAIHTO: meillä vaihdetaan 3-5 vaippaa päivässä. aamulla kun herätään, päivällä kun tuntuu siltä ja illalla ennen nukkumaan menoa. kakan jälkeen vaito+pesu joka kerta ja yöllä ei vaihdeta paitsi jos on aivan pakko. me ostetaan kerralla kaks vaippapakettia (á 46 kpl 4-8,5kg) ja ne melkein riittää kuukaudeks, varana on aina yks paketti vaippoja (eri merkkiä kylläkin). meilläkin koko aikana mies vaihtanu vaipan 3 kertaa, vaikka useamminkin sais!



postikin tuli äsken, vihdoinkin saapumisilmoitus uusista rattaista. nämä nykyiset vaunut on niin hankalat kuljetettavat ja raskaat. ei muuta kun kantis rattaisiin niin saadaan vaunuiksi, mikäli se nyt tarpeen tulee olemaan kun ilmat lämpenee..



TUTTIa meillä käytetään nukkumaan mennessä ja pahaan mieleen. sylkäiseekyl heti pois kun on saanu tarpeekseen.. UNILELU-RÄTTI mieluisampi ja ottaakin sen mielellään kainaloon. nukahtaa todella nopeasti sen kanssa.



jaahas, mitäs muuta oli.. no kumminkin. palailen ensi viikolla, nyt valmistautumaan perhekahvilaan (jos sinne ehdittäisiin..)



t.Heidi & Viivi (2,5kk)

Vierailija
6/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukavaa perjantaita.

Viikkosiivous käynnissä mut välillä täytyy pitää ruoka taukoa ja pikkumieskin nukahti syliin, joten pääsen hetkeksi koneelle. Niin ajattelin et mukavampi äitienpäivää viettää siistissä kodissa ja kun mies kotiutuu vasta 19 jälkeen kun lupasi hoitaa vkonlopun ruokaostokset niin siivoilen sitten ihan itse. Tuo eilinen riiviöviittaukseni liittyi juurikin tähän siivoiluun. Olen yrittänyt saada nuo muksut siivoamaan omaa huonettaan siis järjestämään tavarat pois lattioilta et pääsisin imuroimaan mutta ei! Aina on jotain muuta tekemistä ja väsyttää yms. muuta rutinaa...



MAMMUTILLAhan on isompia poikalapsia(eikö). Ideoita kaipaisin 6-v synttäreille. Tulossa 7 samanikäistä poikaa vieraaksi ja arvelempa et täytyy järjestää ohjelmaa ettei mene hulinaksi. Ja tietysti muiltakin otan hyviä ideoita vastaan ;O) Niin ja ehdotuksia tarjoiluun...kakut taitaa jäädä syömättä(?).



Sitten taas tyhjänpääivästä galluppia...

Eli mikä soi jos soi. Meillä aika paljon hälinää lähtee lapsista mutta radio tulee välillä laitettua päälle ja kuuntelen sitten Radio Rockia.

Lapset kuuntelee huoneessaan omia lastenlevyjään ja välillä soi Lordikin aika kovaa...tai Pikku G.



Mummeja muistettiin korteilla tänä vuonna en jaksanut/ehtinyt mitään lahjoja väsäämään.



Nyt siivouspuuhiin takaisin...



calmus & pikkumies 3kk+

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin siitä tutista en sitten laittanut otsikkoa enempää;o)

Eli meillä käytetään aika paljon tuttia. On poitsukka ihan koukussa siihen kapistukseen. Nukkuu tutti suussa mut yöllä sylkee pois eikä kyllä yleensä tarvii takaisin toisinkuin päivällä. Vaunuissa herää heti jos tutti tippuu ja uni jatkuu vasta kun sen on suuhunsa takaisin saanut.



calmus

Vierailija
8/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulipas ulkoiltua jo pari tuntia. Ite oon vieläkin flunssainen muut ovat onneksi toistaiseksi terveitä. Meillä Ronja nukkui taas tosi levottamasti klo 4.00 saakka. En oikein tiedä mistä johtuu kun oli kuitenkin ihan hyvän tuulinen sitten kun viimein 7 aikaan noustiin sängystä ylös. Pitää sellaista ihmeellistä örinää ja ähinää ja vähän väliä avaa silmät, mutta vaipuu uneen hetken päästä. Kummallista!



VAUNUJEN LIIKKUMISESTA: Ronja jos nukahtaa vaunuihin on ihan sama hyssyteleekö niitä vai ei. Jos nukuttaa niin nukkuu vaikka vaunut olisi paikallaan ja jos taas ehtii heräämään niin toki pysyy hiljaisena jos vaunuja työntelee, mutta herää ja rupeaa huutelemaan heti jos lopettaa.



Tuttia en ole vieläkään edes kokeillut kun en sellaista ole ostanut eikä ole vielä ainakaan tarvetta ollut ostaakaan.



VIISUJA en kerennyt/jaksanut eilen kattoa enää sen hirmuisen lätkämatsin jälkeen. Ehkä sitten lauantaina tulee katottua viisutkin, lätkämatsit nyt ainakin katon!



MIEHISTÄ piti vielä sanomani että, meillä myös mies aika herkästi työntää takaisin vauvan mulle jos kovasti kitisee ja itkee, mutta täytyy antaa kyllä pisteitä siitä että jos ite annan hänelle itkevän ja kitisevän vauvan niin hän sitä jaksaa kyllä sitten kanniskella ja hyssytelläkin. Ja vaippoja vaihtaa ainakin 1/pvä, tosin meillä niitä sitten vaihdetaankin se 10 kertaa päivässä eli 9 kertaa jää vielä mulle =) Joku sanoi ostavansa vaippoja vain 2 pakettia jotka riittävät kuukaudeksi, no huh huh! Meillä menee 2 pakettia viikossa. Ei oo ihan halpaa huvia, mutta en kyllä myöskään voisi edes kuvitella käyttäväni mitään kestovaippoja. Me tarvittais sitten kyllä jo yksi pyykkikone lisää ja sen hinnalla kyllä noita vaippojakin aika läjän ostaa.



POTTAILUSTA: Minä nyt 3 lapsen äitinä en saata uskoa korviani noista puheista että lapset oppisivat kuiviksi 1 vuoden ikäisenä, mutta kaiketi se on pakko uskoa kun sen on useammin kuin kerran kuullut. Meillä potta on kaivettu kyllä esiin aina heti kun lapset ovat oppineet istumaan. Siinä ollaan sitten istuskeltu ja opittu sitä käyttämäänkin ihan hyvin, mutta ei nuo lapsukaiset ole ennen 2 ikävuotta osanneet jokaista pissahätäänsä kertoa ja käydä itekseen potalla! Meillä nytkin tuo 3-vuotias pissaa taas puolenvuoden tauon jälkeen housuun useita kertoja päivässä. Isommalla hädällä ovat kyllä oppineet käymään 1 1/2 vuotiaasta saakka vessassa ja meillä pottatreeneistä huolimatta ei pottaa ole sitten käytettykään 1 v iästä eteenpäin vaan lapset ovat halunneet käydä pöntöllä niinkuin aikuisetkin. Olipas taas sekava sepustus....joka tapauksessa olen sitä mieltä että ei kannata pitää mitään hirmu hoppua ja stressiä tuon pottatouhun kanssa, mutta toki on hyvä että lapsi pääsee tutustumaan pottaa jo aijoissa ettei ole sitten ihan kamala paikka kun sitä oikeasti tarviis jo käyttää.



Nyt ei tuu muuta mieleen tällä kertaa!



T.Kaisa ja Ronja



HYVÄÄ ÄITIENPÄIVÄÄ KAIKILLE!



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikille etukäteen HYVÄÄ ÄITIENPÄIVÄÄ jos ei tule kirjoteltua. Joo täällä on kans siivoiltu viikonlopuksi, että saa vain rauhoittua viettelemään äitienpäivää. Viikonloppu meneekin äitien ja mummojen luona kyläilessä. Mies kävi pojan kanssa äitienpäivä ostoksilla, enkä saanut lähteä mukaan. Sainpa rauhassa siivoilla. Täälläkin itsellä on ollu hiukan väsymystä kun on räkätauti tulossa. Oon yrittäny popsia kaikenlaisia lääkkeitä, ettei vaan tulisi kipeäksi. Tinolla on ollu nyt muutaman päivän ajan tosi vaikeaa nukkua päivisin. Ei edes vaunuissa meinaa nukkua. Heräilee vartin välein. Laitoin vaunuihin suoraan nukkumaan kun tulivat miehen kanssa autoilemasta ja nyt kyllä nukkuu tyytyväisenä vaunuissa. Aamuyölläkin alkaa ähkimään ja puhkimaan.



Tutista- On lutkutettu jo syntymästä asti.Meillä poika syö aina nukkumaan mentäessä,päivällä ja illalla. Tutti on kyllä tärkeä. Ja kielellä pulauttaa pois jos ei enää maistu. Ja kun on nukahtanut niin tutti putoaa pois suusta.



Radiosta- Meillä soi päivittäin, varsinkin kun siivoilee. Sujuu siivous paljon paremmin. Eipä kanavalla väliä kun tulee vain hyvää musiikkia.



Oli kyllä jotain muutakin, mutta nyt ei muista. Sellanen tuli mieleen, että laulatteko tai hyräilettekö vauvoille?? Meillä poika rauhoittuu unille paljon paremmin jos laulaa jotain tai hyräilee. On nyt muutamana iltana nukahtanu kun oon hyräilly ja pitäny sylissä. Tykkää myös kovasti kun iskä laulaa. Mies meinaa kova karaoke laulaja ja oon myös odotusaikana istuskellu miehen kanssa karaokepaikoissa.On vissiin kuullu masuun sillon jo laulua :)

No nyt pois..



-hanna ja tino-

Vierailija
10/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä nään silmissäni Ari Koivusen lauleskelemassa vauva sylissä kun luin hannamamman juttua!! Johtuu varmaan siitä että mulla on radio auki ja kuuntelen radio novaa niinkuin aina ja sieltä just tuli tuo Arin sinkku!



Nyt pois...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä taas sama rumba kun nukutaan vaunuissa, viiden minuutin välein saa olla heiluttelemassa ja taas mennään...ei tässä mitään itse kyllä saa siivottua kun just saa jotain aloitettua niin taas kuuluu kähinää ja kitinää itkuhälyttimestä..en tiedä mikä olis avuksi...pikku hiljaa varmaan tarttis alkaa nukuttaa ilman suurempaa heilutusta...kun ei se aina ole ollut tällaista...



MUMMUILLE ostin lahjaksi sikses kiva mummi ja mamma paidat ja mummola ja mammala ovikyltit.. isomummuille vein orvokkeja.. omalle äidille tarttis jotain vielä itseltä keksiä, ehkä ostan jonkun ulkopuskan, kun maalla kerran asuu...



VIISUT&LÄTKÄ: juu lätkää eilen katsoin ja jännitin, viisuja en sitten katsonutkaan kun varmaan kymmenisen minuuttia.. lauantaina tulee lätkää katsottua varmasti ja luultavasti viisutkin kun suomikin pääsee lavalle.. sunnuntaina sitten taas lätkää jos äitienpäiväkiireiltä ehtii..



OIKEIN SYTÄMMELISTÄ ÄITIENPÄIVÄÄ KAIKILLE JA ERITYISESTI ENSIMMÄISÄ VIETTÄVILLE VAIKKA YHTÄ TÄRKEÄ SE ON KAIKILLE ÄIDEILLE :0)



nyt tekemään sitä siivousta jos vaikka pikku mies nukkuisi edes hetken..

Vierailija
12/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tulipas käytyä kävelemässä sellanen kolme tuntia vaunujen ja koiran kanssa upeassa auringonpaisteessa!



[color=green]Calmukselle synttärivinkkejä:

Meillä tosiaan on 8- ja 7vuotiaat pojat..

Synttäreitä on tullut siis vietettyä jonkun verran ja ohjelmaa tosiaan kannattaa olla, ettei mene ihan pelkäksi riehumiseksi!

Meillä tuon kakkosen synttärit on vapun aikaan( 29.4) joten silloin on saatavilla ilmapalloja ja paukkuserpentiiniä..!

Meillä oli viimevuonna kisat poikien kesken;

Laji 1: paukkuserpentiinin ampuminen ämpäriin.

Laji 2: pienten ilmapallojen heitto ämpäriin (vaikeeta, mutta hauskaa)

Laji 3: Keilaus -tyhjiä ½litran limsapulloja keiloiks ja sopivan matkan päästä pallon vieritys niitä kohti. (toimii myös hyväpyöräisellä pikkuautolla)

Jokaiselle oli palkintona tiimarin lahjapussi johon oli kerätty pientä mukavaa : tiimarista poistokoreista pieniä esineitä, suklaakolikoita, tikkareita ym...

Kisan voittajan pussi oli hiukan " täyteläisempi" kun toisten, mutta kaikilla hyvä mieli kun saivat jotain!



Isomman pojan synttäreille on vuokrattu filmi, jota pojat (suurin osa) on tykänneet katsoa ja aika on kulunut hyvin..mutta toi toimii varmaan paremmin vanhemmilla kun 6-vuotiailla!



" aasinhännän" -laitto paikalleen silmät sidottuna on kans yks kestosuosikki ja " aasi voi olla ihan mikä vaan -auto pitää saada osumaan tielle, juna raiteille, hattu esim. pellen päähän tms..

Kartongista voi askarrella mitä keksii..



Sitten ne tarjoilut..

Kakku on tosiaan testattu, sitä ei lapset juuri syö, joten kaverisynttäreille onkin tehty jäätelöstä, kermavaahdosta ja karkeista kakku, joka uppoaa poikiin kun sula vetsi voihin!

Ja jätskin kanssa on sitten ollut tarjolla tikkuja, missä on juustoa, lihapullia/nakkeja/ viinirypäleitä ja paprikaa ym.. Keksit katoaa myös yleensä pöydästa hyvin ja sit olkkarissa tai poikien omassa huoneessa on ollut kipoissa karkkia ja sipsejä ja popcornia (ja niitä sit siivoillaan vielä joulunakin.. heh..)

Lapset ei juuri muuta tarjoilua kaipaa!



Tänä vuonna oltiin synttärivieraitten kanssa siis uimahallissa, niin ei tarvinnut kotiin keksiä ohjelmaa..!

Toivottavsti näistä on jotain apua ja oikein hauskoja synttärijuhlia!! [/color]



Multa on vauvalle lauleskelut ja hyräilyt jääneet vähän vähemmälle, kun ennemmin sille tulee juteltua, mutta tekis varmaan ihan hyvää joskus lauleskellakin sille..tai sit ei, kun lauluääni on aika karmee!!



Keittosuolatipoista piti eilen muistaa mainita, että ne on meillä(kin) ollu käytössä siitä asti, kun Peetun nenä meni ekaa kertaa tukkoon ja on toiminu kyllä hyvin! Heti kun tippoja laittaa (ja kun ne sielä saa osumaan nenään, eikä suuhun tai pitkin poskia) niin alkaa vauvaa aivastuttaa ja nenästä tulee isoimmat klöntit pois!



Onkos muitten vauvoille annettu se Rota-rokote? Muistelen että Heinän vauvalla rokotus siirty, kun oli kipee, mutta joko se on annettu? Tuliko siitä oireita?



..Kylläpä Peetu posottaa nyt unta vaunuissa! Kymmeneltä nukahti ja vieläkin nukkuu...! Pitäs varmaan mennä kattoon, että kaikki on kunnossa!

[color=red] HYVÄÄ ÄITIENPÄIVÄÄ KAIKILLE!! [/color]

mammutti ja Peetu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kun lukee omia juttujaan, niin mietti, että missähän ajatukset taas on ollu!

Eli siis KUUMA vetsi voihin!



Ja tiimarista ei siis löydy tikkareita eikä suklaakolikoita vaan ne on hankittu muista kaupoista ja sieltä Tiimarista on sitten ne lelut ja pikkusälät sinne pusseihin..



Vierailija
14/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taas on ollut monenlaista juttua, katsotaan paljonko niistä muistan.. ;) välillä tuntuu että unohtaisin päänikin kotiin ellei se olisi hartoiden välissä kiinni!



TUTTI: meillä imetään vaihtelevasti, monesti juuri ennen nukkumaanmenoa. Yöllä saattaa herätä kerran ja silloin tutti auttaa pitämään tyytyväisenä ja jatkamaan uniansa aamuun.



POTTAILU: siis mitä mitä? en tiedä missä yhteydessä tuo tuli mutta joko te jotkut nyt jo pottailette? :D multa on tainnut mennä jotain ohitse.. mutta siis en aio ottaa stressiä pottailuun, meillä esikoista alettiin aktiivisesti istuttaa potalla n. 1vuoden iästä ja nyt 1v 7kk iässä tekee aina isot asiat pyttyyn pienennysrenkaan kanssa, vaipattomaksi päivisin-tavoite on vasta 2v tienoolla. Näin meillä :)



MIES: ne miehet, ne miehet.. monella tuntuu olevan samanlaista ongelmaa. Koetetaas jaksaa ;)



VIISUT/LÄTKÄ: lätkää mies katsoi eilen, minä vain sivusilmällä. Viisut tulee katsottua jos jaksaa valvoa. Ollaan huomenissa menossa syömään ravintolaan + elokuviin joten viisut alkanee juurikin kun tulemme sieltä. Ainakin kovasti kannustan kaksoisolentoani voittoon! ;) Eli suomen menestystä/floppia jännitetään varmaankin..



VAIPANVAIHTO: meillä vaihdetaan aamulla kun herätään n. klo 9, ennen päikkäreitä ennen klo 13, päikkäreiden jälkeen n. 16 sekä sitten nukkumaanmennessä klo 21 aikaan. Eli 4 vaippaa per vrk/kakkaa tulee neljän päivän välein kutakuinkin..



ÄITIENPÄIVÄ: syömään varmaan mennään ja mummoilla käydään. Miehen sisko omistaa miehensä kera ravintoloita, niistä johonkin kai päädytään ruokailemaan- mummoille käyn viemässä lastenlasten kuvalla varustetut kahvimukit :) Toivottavasti tykkäävät!



Mutta nyt nopsaan ruoanlaittoon kun molemmat pirpanat nukkuvat.. kerrankin yhtäaikaisesti :)



-Henna ja Melina-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mammuttiko kyseli rota-rokotteesta? Me saatiin se viime viikolla eikä siitä tullut kummempia oireita. Paukut rupesi kyllä haisemaan tosi tosi pahalle ja kun kakka sitten ( 3 päivän päästä ) tuli niin sekin haisi tosi järkyttävälle.. Mutta ei noussu kuumetta eikä ollut ollenkaan itkuinen tai kipeän oloinen. Nyt viikon päästä ei paukutkaan enää haise. Haju oikeestaan lakkasi siihen kakkaan : )



POTTAILUSTA: Vauvan kohdalla ei taida olla vielä aikoihin ajankohtaista, mutta esikoinen on nyt ollut viikon ilman vaippaa ( ikää 2v 7kk ). Kakkaa ei tosin suostu tekemään pottaan vaan pihtaa sitä niin kauan kuin voi ja kakkaa sitten housuun kun ei enää pysty pidättämään. Pissat on kaikki menneet pottaan eikä yhtään vahinkoja ole niiden osalta tullut moneen päivään. Kakkaamiseen hänelle jäi kammo, kun viime syksynä kakkasi kylpyyn ja pelastui tosi paljon niitä pökäleitä. En tiedä millä tuon pelon saisi pois.. Pottailua yritettiin jo kun poika täytti 2 v. viime syksynä, mutta siitä ei tullut yhtään mitään. Ainoastaan hirveä stressi niin mulle kuin pojalle. Suosiolla sitten päätin että yritetään uudestaan keväällä kun vauva on syntynyt ja ilmat lämmenneet. Ja se päätös kannatti, sillä nyt on sujunut harjoittelu ihan loistavasti ( tuota kakkaa lukuunottamatta ).



Pirriäinen + poju 9 vko 6 pvää

Vierailija
16/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli meidän lapset oppineet kanssa siinä 2 vuoden tienoilla päiväkuiviksi. Neiti oppi viime kesänä (syntynyt siis maaliskuussa) kun tajusin viedä potan pihalle että sai käydä siinä pissalla eikä tarvinnut kesken leikkien lähteä sisälle ;o) Neidin kanssa kyllä kakkaa tehtiin jo 4kk:n iässä pönttöön siten että pidin häntä siinä reunalla. Tämä siitä syystä että hän itkeskeli sitä kakkaamista ja oli ilmeisesti helpompi tehdä vähän istuvassa asennossa pönttöön kuin maaten vaippaan. Tosin oppi myöhemmin sitten uudestaan tuon vaippaan kakkailun...

Koko hommasta sen verran ettei tosiaan kannata stressailla itse kun helposti lapsikin sitten stressaa. Pojat oppii vissiin keskimäärin myöhemmin kuiviksi kuin tytöt. Meillä muuten esikoinen käy istualleen pissalla,siis veskissä. Ulkona kesäisin sitten miesten tyylillä.



Mammutti!! Kiitos vinkeistä...täytyy kehitellä jotain kivaa.



Ja lätkää tulee ihan varmaan katsottua ja todennäköisesti viisujakin...ainakin soffalla nuokkuen.



jaha lastenohjelmat lähestyvät...niiden pariin ;O)



calmus

Vierailija
17/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tässä linkki syntyneet.fi sivustolle, josta löytyy meidän pojan kuva..

Vilppu-nimi oli käytössä vielä siinä vaiheessa, kun meidät sinne sivustolle ilmoitin..

http://www.syntyneet.fi/syntyneet/?hospitalID=1



Jos tuo ei toimi, niin löytyy sivulta syntyneet.fi ja sieltä sairaalavalikosta tampereen yliop.sairaala..



kuva ei oo paras mahdollinen, mutta hauska ilme Peetulla kuitenkin on.



Vierailija
18/18 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikää tänään neuvolassa 3kk 2pv ja mitat

pituus 59 cm (49 cm)

paino 5370 g (3420 g)

Kasvu on hidastunut siitä mitä oli edelliseen neuvolaan asti mutta ruoka kuitenkin maistuu ja näyttää riittävän joten seuraavaa pyrähdystä odotellessa...



Saatiin eka rokote + rotarokote, joiden jäljiltä pimu on ollut aika väsyn oloinen lopun päivää muttei kuitenkaan kitissyt turhia. Tosin väsy saattoi tulla siitäkin että nla oli kesken päiväunien klo 13 ja meni sen takia rytmit uusiksi.



Hyvää viikkistä ja äitienpäivää kaikille!