Miksi vanhat ihmiset tulevat erittäin piheiksi?
Kaupasta ostetaan vain halvinta ja vähän, vaikka rahaa makaa tileillä ja asuminen on lähes ilmaista. Kun tulee vieraita tarjotaan halvinta pakettijäätelöä, ehkä lisäksi palmuöljykeksejä ja niistä puhutaan kuin olisi jotain erityisen herkullista. Mitään ei voi ostaa ja missään ei voi käydä, kun kaikki on niin kallista. Nuorempana kuitenkin samassa tai huonommassa rahatilanteessa ei ollut tuollaista pihistelyä.
Kommentit (83)
Mitä väliä. Omiaanhan pihistelevät. Tai pihistelen.
Älä ny hullujas puhu ap. Me vanhathan jaamme jälkipolville kaiken aikaa.
Laihialla eivät raski enää edes kuolla.
Joko taas niputetaan kaikki vanhat ihmiset samaan kastiin? Mikä ap:tä vaivaa vai tunnetko vain pari kolme pihiä ja niputat kaikki samanlaisiksi? Ei oo mitään järkeä sun aloituksellasi.
Vanha ihminen ei voi enää hankkia extratuloja yhtään mistään. Hänen on pärjättävä sillä, mitä on ja eläkkeellään. Pistää kummasti miettimään rahan käyttöä tässä epävarmassa ajassa.
Se kalliimpi on samaa pskaa hienommassa paketissa.
Ostavat samaa tasoa kuin sinäkin, ettei sinun tarvitsisi hävetä omia tarjoomuksiasi.
Pihit nuoresta asti pihejä, olimme noin 26 kun tutustuin yhteen.
Mun vanhemmat olivat anteliaita ja hyväkuuloisia. Sanoivat, että hoitajat aina huutavat.
Vierailija kirjoitti:
Älä ny hullujas puhu ap. Me vanhathan jaamme jälkipolville kaiken aikaa.
Ja ostetaan päivittäistavaroita suht satasella per viikko yhdelle hengelle. Ei ole mielestäni pihistelyä. Lapsilleni ostan tavaroita heidän tarpeidensa mukaan.
Kyllä on ikänsä jotkut olleet. Osalla vähenee eläke?
Tiiä vaikka joutuu maksamaan kymmenyksen taivaan portilla sen tunnelin päässä.
Hormonitoiminta muuttuu ja keho alkaa valmistautumaan kuolemaan. Syömisen lopettaminen on osa sitä. Myös aistit alkavat heikkenemään, makuaisti muiden mukana. Esimerkiksi vanhat taiteilijat eivät käytä välttämättä oikein värejä enää, kun eivät erota niitä. Ei tuohon prosessiin kannata sen kummemmin puuttua. Koittaa vaan hyväksyä ja ehkä pakottaa heidät syömään omassa seurassa vähän enemmän, niin ovat mukavampaa seuraa :D
Monien eläke on paljon pienempi kuin palkka. Lisäksi on lääke- ja hoitokuluja. Niihin myös halutaan varautua säästämällä.
Ja pihistely on luonnollinen seuraus alhaisesta verensokerista ja siitä, että keho tuhoutuu. Samasta syystä ovat niin ankeita, masentuneita ja kiukkuisia. Yhtä lailla aikuisellekin tulee paastolla ikäviä ajatuksia, kun verensokeri laskee, ja lapselle nälkäkiukku. Mieliala on tosi paljon sidoksissa ruokaan
Vaikea verrata tarjoiluja kun sanot, että "halvinta pakettijäätelöä, ehkä lisäksi palmuöljykeksejä", mutta et kerro mitä itse veit heille tuliaisiksi? Tai jos olit niin pihi, että et vienyt heille mitään nyt, niin mitä tarjosit heille viimeksi?
Huomaat kun tulet eläkeikään. Eläkkeitä verotetaan ihan eri tavalla kuin palkkaa ja kuluja tulee koko ajan lisää.
Miettinyt itse, että voisiko johtua osaltaan inflaatiostakin? Tuijotetaan hintoja ja hankala pysyä perässä kuinka rahanarvokin on muuttunut ja palkka/eläke noussut.
aika käy vähiin, ei sitä ole tuhlattavaksi