Edes kolmen tunnin päästä en keksi mitään nokkelaa sanottavaa, keksikää te?
Tänään kaupassa tapahtui se, jota olen epäillyt tapahtuvan vain romanttisissa iltalukemistoissa. Ja minä en osannut sanoa mitään, ainoastaan hymylin kuin typerys. Siis kun en ymmärtänyt, että oikeasti tälläistä tapahtuu.
Etsin siis hyllystä keskittyneesti mantelijauhoja, kun komea tumma mies tulee viereeni ja ottaa hyllystä hasselpähkinäpussin. Hetken päästä tulee takaisin, ottaa uuden pussin ja räväyttä ihanan hymyn sanoen kyllä nämä ovat vähän liian kallita herkkuja, mutta niin hyviä. Vieras mies flirttailee ja minä olen menettänyt taitoni, josta vielä ennen lasten syntymää olin niin ylpeä.
Mitä nokkelaa te olisitte vastannut??
Kommentit (3)
ei-suomalaisesta kulttuurista kotoisin olevalta ihmiseltä, ei flirttiä tms :).
Tai siis itse en olisi tuota sen kummempana ottanut kuin " normaalina" puheena silloin kun satutaan nyt seisomaan vierekkäin hyllyllä. Jossain päin maailmaa kun on tapana vähän keskustellakin tuollaisissa tilanteissa, ei vaan nappaista niitä pusseja sieltä hyllystä ;-)
vastaavissa tilanteissa itse punastun rajustan, änkytän jotain - jos saan mitään suustani ulos - ja pakenen paikalta. onneksi sattuu meikäläiselle vain joskus ja jouluna - eli ei juuri koskaan.
eli ei valitettavasti apuja ap:lle
kauniisti ja Harlekiini-tyyppisen arvoituksellisesti :)