Ollaan syöty pelkkää kasvisruokaa koko viikko
Ja teinit valittaa että nälkä ei lähde. Lupasin viikonlopuksi jonkin liharuoat niin toinen toivoi Texas monsteria ja toinen lihapullia. Miksi kasvisruoka on niin vastenmielistä, toki nyt vasta totuttelevat tähän.. Mulla taas on todella hyvä olo, vatsa toimii, mieli on selkeä. Koen että tätä kyllä jatketaan. Saisi vaan teinit hyväksymään asian ja löytyisi mieluisia ruokia heillekin.
Kommentit (38)
Ai, itse salilla tavoitteellisesti käyvänä miehenä en syö punaista lihaa ollenkaan ja hyvin tulee tuloksia ja nälkä lähtee.
EI todellakaan tarvitse porsaan tai lehmän persiettä lautaselle. Hyi olkoon.
Onko tarpeeksi proteiinia? Pavut, pähkinät, palkokasvit, kookoskerma, soija, maidottomat juustot jne.
Monet unohtavat kasvisproteiinit. Pavut, tofu ja kikherneet kehiin.
Lakto-vegetaristi pystyy syömään monipuolisesti hyvinkin helposti. Vegaaniruoka vaatii suunnittelua.
Meillä oli eilen lihatonta ruokaa ja nälkä lähti kaikilta, kahdelta aukiselta ja 17v nuorelta. Ruoka oli myös todella hyvää. Tänään meillä on nachopaistosta. Siihen tulee hirvjaukkaria ja mustapapuja proteiiniksi.
Kasvisruokahullu onkin ollut oudon hiljaa muutaman päivän, mutta nyt sitten taas jotain elonmerkkejä.
Suositeltu annos lihaa tai kalaa tai kasvisproteiinia on noin 30 grammaa päivässä.
Vegaaneiksi pakottaisin omat natiaiset. Voivat sitten yli 18v maistella lihaa heh heh. Ja korikoulu, niin ei tule lihanhimoa.
Riittävästi proteiinia, mutta myös rasvaa, joka hidastaa hiilihydraattien imeytymistä ja täten pitää nälkää paremmin.
Itse elän lähes kasvisruoalla, mutta aamupuuroon laitan öljyä ja siemeniä tai esimerkiksi (maa)pähkinävoita. Siemenet/pähkinät sisältävät sekä proteiinia että rasvaa.
Vierailija kirjoitti:
Ai, itse salilla tavoitteellisesti käyvänä miehenä en syö punaista lihaa ollenkaan ja hyvin tulee tuloksia ja nälkä lähtee.
EI todellakaan tarvitse porsaan tai lehmän persiettä lautaselle. Hyi olkoon.
Ihmisen elimistö ei pysty prosessoimaan pelkkää kasvisruokaa.Aivot tarvitsevat eläinperäistä rasvaa ja proteiinia toimiakseen. Ihan jo vertailemalla ihmisen, lihansyöjien sekä märehtijöiden ruuansulatuskanavia voi jo päätellä, ettei ihmisen tulisi syödä liiaksi kasvikunnan tuotoksia.
Minä söin kuukaude kasvisruokaa...nälkä kyllä Lahti mutta tuli iso ongelma koska kasvisruoka saa ei ole hiilihydraattia eli energiaa..
Tein pitkäkestoista treeniä ja minulle tuli vakava sokeri tasapainon vaje joka johti pahoinvointiin ja heikotukseen jonka syytä en heti tajunnut koska minulla ei ollut nälkä..
Tämä olisi voinut johtaa tajuttomuutoonnja pyörittämiseen kun olin liikkeellä kaupungilla aikaan jossa ei ollut mitään liikettä auki josta olisi saada apua koska siinä tilanteessa liikkuminen täytyy lopettaa
Olen ollut kolme viikkoa ilman kaljaa, ei janota yhtään.
Minkälaista kasvisruokaa? Oliko proteiinia? Ehkä ei kannata hypätä ääripäästä toiseen, vaan tarjoilla esim päivän toisella pääruoalla palkokasveja.
Lisää proteiineja siihen kasvisruokaan reilusti niin lähtee se nälkä! Et kertonut minkälaista ruokaa olet tehnyt joten hankala tarkemmin neuvoa. Jos pitäydytte vaikka lakto-vegenä niin ei tule puutetta mistään, tai jos vielä lisäätte kananmunat ruokavalioon niin on jo täysipainoista ruokaa.
Kannattaa tehdä ihan normaalia kotiruokaa, vaihtaa vain lihaproteiini kasviproteiiniin. Esim. makaronilaatikko: korvaa jauheliha soijarouheella tai kaupasta valmiina saatavalla vegejauhiksella. Kanapasta: korvaa kana vaikkapa Muun kanattomalla lastulla. Eli ei mitään munakoisopaistosta, jossa ei ole proteiinia saati rasvaa.
Vierailija kirjoitti:
Monet unohtavat kasvisproteiinit. Pavut, tofu ja kikherneet kehiin.
Tofu on hirveää paskaa💩
Onhan se iso muutos, jos ei ole aiemmin tottunut syömään kasvisruokaa. Monipuolisesti vain eri ruokia ja proteiinin lähteitä, niin löytyy ne omat suosikit.
Ei pakolla vaan vaihtoehtoja tarjoten.
Luultavasti joku yhdistelmä näitä tai jopa kaikki: liian vähän energiaa (kaloreita), liian vähän proteiinia, liian vähän rasvaa. Kasvisruokaa täytyy yleensä tilavuudellisesti syödä enemmän kuin sekaruokaa.
Olen itse ollut kasvissyöjä pitkään, ja tosi usein törmää siihen että tehdään kasvisruokaa, josta ei mene nälkä.
Teineille ehkä alkuun tekisin ainakin sellaisia herkullisia kasvisruokia. Esim. jos on lakto-ovoruokavalio eikä vegaani, niin kasvispizzaa, -lasagnea, maukkaita pastaruokia, wokkeja hyvillä kastikkeilla, vege-hampurilaisateria. Eikä heti alkuun mitään terveysruokaa. Proteiinivaihtoehtoja on monia: palkokasvit ja niistä tehdyt valmisteet (näitä on tosi kivoja perinteisen tofun lisäksi: tempeh, härkis, gold&green suikaleet, jne), seitan, jos on lakto-ovo niin sitten juustot ja jogurtit ja kananmunatkin. Itse olen ollut pääosin lakto-ovo, koska mun maha ei kestä papuja niin paljon kuin vegaanina täytyisi syödä.
Eikö voi syödä normaalisti ?