Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Galluppia vauvan syömästä maidon määrästä

09.05.2007 |

Mulla on 9vko 5pv ikäinen pieni poika. Syntyi pari viikkoa etuajassa ja painoi syntyessään vaan 2098g ja oli 45cm pitkä -pienen istukan takia oli jäänyt pieneksi,muuten täysin terve vauva.



Sairaalalla syöttöväli sai olla max 3 tuntia ja määrät oli sanottu tarkasti mitä piti syödä. Muistaakseni kotiutumisen hetkellä oli ohje et hetki rinnalla ja sitten pullosta 45-50ml maitoa.



Kotiin tulon jälkeen poika alkoi tankata ruokaa tosi tiheästi ja aina isoja määriä...määrät nousi hetkessä 55ml:stä yhtä äkkiä 100ml:iin. Ja söi päivisin 1-2 tunnin välein.Ja öisin 2-3 tunnin välein.



Kasvu on ollut hyvää. Pari viikkoa sitten hän painoi 4340g ja oli 52cm pitkä. Syöttövälit vaihtelee päivällä 1-3 tunnin välillä ja yöllä 2-5 tunnin välillä, yleensä kuitenkin siinä 3 tunnin paikkeilla.



Määrät on alkaneet heilahdella eikä ainakaan ole muutamaan viikkoon juuri kasvaneet. Eli jollain kerralla syö vain 40-50ml, toisella kerralla saattaa upota 100-140ml.



Kysyisinkin nyt muiden tämän ikäisten vauvojen tapoja etenkin jos paino on ollut syntyessä alhainen. Pitääkö määrien pienenemisestä huolestua tai siitä et määrien kasvu ei ole jatkunut ennallaan???

Neuvolasta en kysy enää mitään, on siellä niin huuhaa eukko minua ja poikaa aina vastassa. Luotan siis mielummin käytännön vinkkeihin täällä...



Masumamma+Benjamin

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä keskosena syntynyt tyttö ei koskaan syönyt pullosta enempää kuin 120 ml enkä usko, että olisi rinnastakaan tuota enempää vedellyt.

Luulisin, että tuon ikäinen osaa jo itse säädellä syömiään määriä, jos kuitenkin heräilee hyvin syömään ja on virkeä.



Jos et halua neuvolaan soittaa, voisitko ottaa yhteyttä vauvaa hoitaneeseen sairalaan ja kysyä sieltä?

Vierailija
2/2 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

poika on virkeä ja syö kyllä aika säännöllisesti mut tosiaan määrät outoja entiseen verrattuna ja poika ikäänkuin nälkäinen mut ei vaan syö lisää vaik saa röyhtäistyä ja kaikkea ihan normaalisti.sit tietenkin kun määrä on pienin niin herää pian taas uudestaan syömään vähän... sitovaa siis ja vauvallekin rankkaa kun ei saa nukuttua pitkää pätkää yhtä jaksoisesti.



Kait pitää joo sinne sairaalalle soitella jos jatkuu kauan. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla