HELP! Jos menee pääsykokeisiin, niin saako siitä laskun vai pitääkö maksaa käteisellä?
Olen menossa huomenna pääsykokeisiin, MUTTA kiitos sossun sössimisen, tilillä on tällä hetkellä rahaa 6 euroa (lapsilisä ja asumistuki menivät vuokraan + ostin jääkaapin täyteen ruokaa) ja sossun piti maksaa jo viime viikolla. Siellä oli joku uusi ämmä, joka sössi asiat ja tuki tulee luultavasti ensi viikolla.
Pääsykokeet maksavat 50 euroa, jota mulla ei siis ole tällä hetkellä. Saakohan tuon maksaa laskulla vai jääkö mun opiskelu haaveet nyt tähän?
Kommentit (4)
Pikavippejä en viitsi ottaa, kun ne joutuu kuitenkin maksamaan törkykalliilla korolla takaisin.
Mä aika varmasti pääsisin opiskelemaan, koska multa jäi 4.5 vuotta sitten opinnot kesken, kun tulin raskaaksi ja jouduin sitten kaiken lisäksi muuttamaan toiselle paikkakunnalle. Lapsen isä ei ole koskaan ollut missään tekemisissä meidän kanssa ja hän kuoli vuosi sitten onnettomuudessa, joten hänestä ei ole apua. Ja töitä ei tästä kaupungista löydy, jos ei ole koulutusta. Töitä löytyy pelkästään:
opettajille, lääkäreille, sairaanhoitajille jne. ja kaikkiin tarvitaan koulutus. Siivousala ei sovi mulle, koska kärsin erittäin pahasta atooppisesta ihottumasta.
Keltään ei voi lainata, koska kaveritkin elävät lähes tulkoon kädestä suuhun.
jos kerran mahdollisuuksia lainaamiseen ei ole.
Ja se kutsu on sossussa (piti lähettää se sinne muiden lappujen mukana). Ja soittaa ei oikein voi, koska joudun lähtemään ennen klo 7.30 (vien lapsen kummisedän luokse hoitoon ja joudun menemään pyörällä tuonne koululle, toiselle puolelle kaupunkia), joten kukaan ei ole vastaamassa tuohon aikaan.
Koulutus vois auttaa sua pääsemään noista sossuista eroon.