Euroopan kommisio saattaa haastaa Suomen oikeuteen koska sallimme rasismin
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011910414.html
"Komission mielestä Suomessa rangaistavaksi säädetty kiihottaminen kansanryhmää vastaan on määritelmällisesti suppeampi kuin EU:n jäsenvaltioiden hyväksymä puitepäätös edellyttää.
Toisin sanoen eräät teot, jotka nykyisin tuomittaisiin julkisena kehottamisena rikokseen, kunnianloukkauksena tai laittomana uhkauksena, pitäisi komission mielestä määritellä pikemminkin kiihotuksena kansanryhmää vastaan."
Nyt on laitaoikeistolla kova somerummutus päällä siitä, kuinka väärin on, että ei voi tietää etukäteen mistä tulee tuomio kansanryhmää kiihottamista vastaan, kun kerran Päivi Räsäsellekin tuli tuomio kun levitti vanhentunutta lääketieteellistä diagnoosia.
Tuollahan se asia selkenisi, jos alettaisiin tuomita yhtä herkästi kuin muissakin Euroopan maissa. Mutta eivät oikeasti halua tähän selkeyttä vaan haluaisivat vaan entistä enemmän valtaa määritellä muita vääränlaisiksi.
Kommentit (11)
Näyttäkää mulle yksikin uutinen jostakusta muusta kuin valkoisesta ihmisesta joka on syytteessä tällaisista kiihottelujutuista. Ruskeampi väki ei ilmeisesti muka kiihottele lainkaan.
Rasismiin kuuluu se, että eri uskontokunnan tai ihonvärin edustaja rai skaa toisen uskontokunnan tai ihonvärin edustajan. Tästä pitäisi automaattisesti tulla myös rasis mirikos.
Vierailija kirjoitti:
Rasismiin kuuluu se, että eri uskontokunnan tai ihonvärin edustaja rai skaa toisen uskontokunnan tai ihonvärin edustajan. Tästä pitäisi automaattisesti tulla myös rasis mirikos.
Näytä mulle yksikin uutinen jostain muusta kuin valkoisesta ihmisestä joka on syytteessä rasistisesta rikoksesta? Ilmeisesti ruskeampi väki ei syyllisty rasistisiinkaan rikoksiin lainkaan.
Sitä on niin kauan kunnes oppivat olemaan maan tavalla. Suomi silti yksi maailman vähinten rasist inen maa. Ei voi paljoa parantaa. Pahiten rasis tisimmat maat on middle east alueella.
Leenan mukaan hallituksessa on asiasta erimielisyyttä. En yhtään yllättyisi siitä että erimielisyydet johtuva leenan omasta puolueesta.
"Ulkomaalaistaustaisia oli viime vuoden lopussa 668800. Vuonna 1990 luku oli 37600. Keskimääräinen vuosikasvu oli 8.6 %. Jos kasvuvauhti jatkuu samana, v. 2060 ulkomaalaistaustaisia on 11.8 miljoonaa. Mutta meille on kerrottua, tämä on normaalia, ei pahamaineista väestönvaihtoa."
Jos tämä pitää paikkansa niin me valkoihoiset kristityt todellakin tulemme kokemaan rasismia ja vielä pahempaa.
Rasismi on inflatoitunut. Kaikki on nykyään rasismia. Täytesana lauseisiin kuten "v**tu" aikoinaan.
Vierailija kirjoitti:
Rasismi on inflatoitunut. Kaikki on nykyään rasismia. Täytesana lauseisiin kuten "v**tu" aikoinaan.
Rasismilla on myös kummallinen pellemääritelmä virallisesti vaikka siinä voisi yhtä hyvin lukea vain että "kaikkea paskaa mitä valkoinen tekee ruskeille".
Eri värisille eri maat ongelma ratkaistu
Kova oli varoittelu tarkkailuluokalle joutumisesta kun sillä pystyttiin perustelemaan leikkauksia joilla taas saatiin kerättyä rahaa etupäässä oman tuloluokan veronalennuksiin, mutta tästä ei välitetä.