Keräätkö matkoilta magneetteja? Siis sillä oletuksella, että matkustelee edes joskus
Tuntui että ennen niitä ei juuri kukaan ostanut, kun niitä pidettiin turistikrääsänö, mutta nykyään niitä näkee enemmän.
Kommentit (11)
On muutama PowerParkin, ja pari Särkänniemen magneettia 😃
Kyllä. Samoin minulle tuodaan niitä aina matkoilta.
Kyllä, taskuun mahtuva matkamuisto, mulla on niitä muutama sata.
Joo, en nyt todellakaan joka paikasta, mutta joistain olen ostanut. Tuntuu niillä olevan yllättävän paljon käyttöä, aina jotain lippua ja lappua tuossa jääkaapin ovessa roikkuu.
Kyllä. Muutamia on kertynyt ja kesällä tulee toivon mukaan lisää Skotlannista.
En kerää. Magneetit on rumia. Enkä mitään muutakaan vastaavaa matkoiltani hanki. Ehkä postikortteja ostan, jossa on kuva kohteesta. Ja jos kohteessa on joku nähtävyys, pienoismallin saatan ostaa siitä tai muuta, joka kertoo ko. paikasta.
Matkasta aina yksi mukaan, jos kyseessä on kohde jossa käyty ennenkin niin jätetään väliin ellei ole joku tosi erikoinen tapaus. Jos reissulla on useampi kohde, niin silti vain yksi magneetti. Työmatkoille tietysti eri alue kuin yhteisille matkoille.
Aiemmin säilytettiin jääkaapin ovessa mutta sittemmin ihan metallitaulu johon voi laittaa esim päivämäärän viereen.
Noita kerätään lähinnä oman muistin virkistämiseksi, valokuvia on matkoilta tuhansia, mutta ei niitä tule juuri koskaan katsottua kun reissun muistaa yhtä magneettia vilkaisemalla.
Toinen syy on se ettei tarvitse ostaa mitään muuta matkamuistoa, magneetteja myydään kaikkialla, ja niille on dedikoitu paikka kotona eli ei kerry turhaa krääsää hyllyihin.
En kerää koska ovat liian rumia. Olen kuitenkin muutaman ostanut joskus koska olivat oikeasti hienoja.
Joillain on jääkaappi täynnä niitä