Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Gigantti irtisanoi varttitunnin etuajassa töistä lähteneen naisen

Vierailija
05.05.2007 |

HS: Gigantti irtisanoi varttitunnin etuajassa töistä lähteneen naisen







Helsingin käräjäoikeus on määrännyt Gigantti-kodinkoneketjun maksamaan korvauksia entiselle myyjälleen laittomasta irtisanomisesta.



Yhtiö irtisanoi 26-vuotiaan naisen joulukuussa 2004, koska hän poistui työpaikaltaan Helsingin Itäkeskuksesta 10¿15 minuuttia ennen työpäivän päättymistä.



Ennen irtisanomistaan nainen oli työskennellyt yli neljän vuoden ajan vakituisessa työsuhteessa Gigantissa. Tavaratalopäällikkö ja osastopäällikkö kuvailivat oikeudessa naista hyväksi myyjäksi.



Gigantin mielestä nainen suhtautui kuitenkin välinpitämättömästi työtehtäviinsä, minkä vuoksi yhtiöllä oli työsopimuslain mukainen asiallinen ja painava syy irtisanoa hänet.



Yhtiö menetti luottamuksen naiseen sen jälkeen, kun hän poistui työpaikaltaan kello 20.15¿20.20 joulukuussa 2004, vaikka hänen työaikansa olisi päättynyt vasta kello 20.30. Liike oli sulkenut ovensa asiakkailta kahdeksalta.



Käräjäoikeuden mukaan naisen rikkomus oli niin vähäinen, ettei se yksin riittänyt perusteeksi irtisanomiselle.



Gigantti vetosi myös siihen, että nainen oli jo saanut kirjallisen varoituksen hoidettuaan tunnin henkilökohtaisia asioitaan työajalla pari kuukautta aiemmin.



Nainen oli kiistänyt varoituksen tuoreeltaan ja kertonut, että hän päivitti tuolloin tietokoneella työntekijöiden ohjekansiota. Osastopäällikkö oli olettanut, että hän teki koneella reklamaatiota kihlasormuksestaan.



Käräjäoikeuden mukaan Gigantti ei selvittänyt ennen varoituksen antamista, hoitiko työntekijä työ- vai omia asioitaan tietokoneella. Oikeus piti siksi myös varoitusta perusteettomana.



Gigantti joutuu maksamaan entiselle työntekijälleen neljän kuukauden palkkaa vastaavan summan eli noin 6 900 euroa.





Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei noilla Gigantin irtisanomiskriteereillä olisi saanut potkuja?

Vierailija
2/3 |
05.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


ei noilla Gigantin irtisanomiskriteereillä olisi saanut potkuja?

Juuri koskaan ei ole kyllä töissä niin onnekkaasti käynyt, että olisi päässyt 10 min etuajassa lähtemään...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedän lähipiiristä, että siellä tapahtuu moista enemmänkin eikä työntekijän oikeuksia kunnioiteta.



tulee mieleen myös hairstorea koskevat vastaavat uutiset.



valitettavasti tällaisia työpaikkoja on enemmänkin...