Postatkaa oikeiston logiikkaa tähän
Kommentit (61)
Työn tekemisellä pitäisi saada parempi elintaso kuin lorvimisella.
On työttömän vika, että työpaikkoja ei ole.
Rikas on ansainnut syntyä rikkaaseen sukuun
Itselle tuontisulhanen on itsestäänselvyys, mutta kellään muilla ei saisi olla parisuhdetta. Etenkään ulkomaalaistaustaisen kanssa eikä etenkään homoseksuaalista suhdetta. Kukaan muu ei myöskään ole ansainnut palkkaa työstään, kuin herra oikeistoherra. Mikä siinä onkin, että oikeistokonservatiivit ovat aina tuollaisia Jörg Haiderin ajoista alkaen olleet?
Talous kasvaa kun viet ihmisiltä rahaa ostaa asioita.
Vierailija kirjoitti:
Aloittaja laati mielestään nerokkaan käskyn ja vastailee itse omia ennakkoluulojaan.🥳
Höpöhöpö. En ole aloittaja ja vastasin. Onkohan sinun kommenttisi oikeiston logiikkaa?
Palkkoja voidaan polkea että talous kasvaa.
Vassarit on liian valtiouskovaisia, saatanan sivarit - täytyy jotain velvollisuuksia olla valtiota kohtaan, mutta eihän nämä valtiopetturit sitä ymmärrä.
Suomessa on liian hyvä sosiaaliturva, kun näin pullean työttömän lahjoituksilla pyörivässä ruokajonossa, sillä oli kengätkin jalassa - varmaan sossun maksusitoumuksella ostettu.
Vierailija kirjoitti:
Vassarit on liian valtiouskovaisia, saatanan sivarit - täytyy jotain velvollisuuksia olla valtiota kohtaan, mutta eihän nämä valtiopetturit sitä ymmärrä.
Hyvä esimerkki oikeiston logiikasta. Luullaan että kaikki on samanlaisia jollain äärimmäisellä tavalla
Vierailija kirjoitti:
Vassarit on liian valtiouskovaisia, saatanan sivarit - täytyy jotain velvollisuuksia olla valtiota kohtaan, mutta eihän nämä valtiopetturit sitä ymmärrä.
Kukas puhemies se siellä komeilee...
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_tunnetuista_siviilipalveluksen_k…
Vihreiden vastaisku:
Vihreiden nuorisoaktiivien lähettämässä tiedotteessa iloitaan, että vihreiden puoluevaltuuston kokous hyväksyi viikonloppuna Hyvinkäällä puolueen uusiin ohjelmalinjauksiin maininnat talouskasvuriippuvuuden haitallisuudesta.
Vihreät on Suomen ensimmäinen puolue, joka linjaa kasvuriippuvuuden purkamisen olevan puolueen jaettu tavoite, nuorisolaiset kertovat tiedotteessaan.
Ympäristökriisejä kun ei nuorten mielestä pysty ratkaisemaan ilman tietyntasoisesta talouskasvusta luopumista.
Uutta kasvulinjausta laatineen työryhmän puheenjohtajana oli entinen kansanedustaja Iiris Suomela.
https://demokraatti.fi/vihrea-nuoriso-iloitsee-puolue-haluaa-eroon-talo…
Vierailija kirjoitti:
Talous kasvaa kun viet ihmisiltä rahaa ostaa asioita.
Niimpä. Viedään palkasta iso kasa. Niiltä, jotka elävät muulla kuin palkkatuloilta ei ole viety yhtään mitään. Annetaan vaan vähän vähemmän.
Menkää töihin, jotta voimme tuhota ne.
Oikeiston logiikalla varmaan tarkoitat arvoja ja yleistä politiikkaa ohjaavaa viitekehystä.
Se on yksinkertainen:
- ihminen on tärkeämpi kuin valtio tai puolue
- jokaisella on oikeus oman työnsä tuloksiin ja niistä nauttimiseen
- asiat toimivat parhaiten kun valtio puuttuu ihmisten tekemisiin mahdollisimman vähän
Vasemmiston ideologia on sitten tämän vastakohta.
Tässä ihan muutama mikä tuli mieleen nopeasti:
Mentaliteetti:
Vahvat perinteiset perheet, työssäkäyvä veronmaksaja ja yrittäjä on yhteiskunnan selkäranka.
Faktoja ei kiinnosta tunteetet. Antaa kukkien kukkia, kunhan ei pakota minua, muokkaa minun tai läheisteni turvallisuutta tai vie minulta varoja.
Talous:
Jokainen on vastuussa omasta elämästä, ja sen rahoittamisesta. Toiselle riittää vähemmän, tämä on täysin ok. Heille jotka haluaa enemmän, heitä ei pitäisi siitä rangaista.
Leikataan valtion kuluista kaikki muu paitsi mitä ydintehtäviin kuuluu. Jää jokaiselle työtä ja tekevälle enemmän käteen.
Kivempi tehdä töitä ja rakentaa perhe, kun jokainen jokaisesta työstä vaurastuu enemmän.
Verovaroin käytetyn rahan pitää laskennallisesti / testattuna tuottaa veronmaksajalle hyötyä, että ohjelmaa voi jatkaa. Kaikki pitää olla läpinäkyvää.
Turvallisuus:
Maahanmuutoa vain henkilöiltä jotka elättää itsensä ja lisää arvoa yhteiskuntaan.
Jos teet sakkorangaistusta isomman rikkeen, lähdet ensimmäisellä lennolla pois.
Asuntojen hinnat tippuu kun tuilla elävät ulkkarit lähetetään takaisin. (Enemmän rahaa käteen, ja vähemmn kysyntää asunnoille). Tämä lisää myös turvallisuutta.
Ihmisten itsemääräämisoikeus. Et voi pakottaa ketään ottamaan lääkkeitä joita ei halua.
Valtio on yritys. Köyhät eivät kuulu yritykseen. Vain koulutetut ja sotilasmaiset ihmiset suosiossa. Rahaa vain ammattilaisille.
Kun kaikesta leikataan, talous alkaa kasvamaan.