Ruotsista tulossa hyvä euroviisu
Ruotsin 12 finalistia ovat nyt selvillä ja kun olen kaikki karsinnat katsonut, niin ei UMK:n tarvitse hävetä puitteita, toki ruotsalaiset tekevät kaiken vähän "fiinimmin", mutta UMK oli hyvä.
Ruotsin kappaleista ehdoton suosikkini on Felician "My System", kuvaa niin omaakin olotilaa, kun vihaan sitä jätkää koko viikon ja viikonlopulla kaipuu on ihan mieletön.... Onhan siellä kaikkea vatsakkaista palomiehistä alkaen menneen talven kansainvälisiin tähtiin. EI silti, kyllä Nilssonin kappale on ok, mutta sellainen tasapaksu, jonka unohtaa heti, sama koskee A-Teensin renkutusta.
Tässä tämä Felician kappale:
Kommentit (17)
Olen myös seurannut Mellon karsintoja, ensi viikonloppuna selviää Ruotsin edustus. Oma suosikkini on Bengtssonin kappale, selkeää laulua, ei huutamista, kuten ruotsissakin näyttää olevan ajan henki.
Mainio. Tosin tuo Felician kasvojen peitto taitaa olla miinusta juuri tässä maailman tilanteessa, vaikka tuo on selvästi tanssikappale. Ei ehkä perinteistä euroviisukamaa. liian itämaista.
Ruotsin osallistuminen pitäisi kieltä niin pitkään kuin eivät pyydä anteeksi kolonialismiaan ja rasismiaan suomalaisia kohtaan.
Itsekin ovat myöntäneet, ettei kattaus tänä vuonna päätä huimaa. Toki sieltä aina kelvollinen kappale tulee, ne osaa sen vaikka silmät kiinni, mutta voittajasuosikkia ei löydy,
Ruotsista tuli viimeksi 2022 ihan siedettävä viisu.
Ruotsalaiset ovat kylläkin niin paljon Suomea jäljessä viihteessä, järjestelyissä ja musiikissa. Enää emme tosiaan "häviä" heille millään tasolla kuten joskus on ehkä ajateltu.
Mielestäni on melko irvokasta käyttää sanaa Euroviisu.
Vierailija kirjoitti:
Ruotsista tuli viimeksi 2022 ihan siedettävä viisu.
Ja sekin lähinnä Cornelia Jakobsin hienon äänen ansiosta. Sen jälkeiset vuoden ovat olleet toinen toistaan huonompia. Viimeisin mistä ihan oikeasti pidin oli Loreenin Euphoria, mutta sekin kului aika nopeasti loppuun.
Ehkä on tullut yliannostus Melloa, mutta olen kaikki ne biisit kuullut ja mikään ei jäänyt mieleen. Hyvin tehtyjä kappaleita ja osaavia esiintyjiä, mutta yhtä ja samaa europoppia melkein kaikki, ei ollut mitään mikä olisi erottunut joukosta. Samaa mieltä olen tämän vuoden UMK kappaleista, mikään ei saanut innostumaan.
Soittakaa taas se Europapa! Se oli tarttuva biisi!
Toivottavasti tää pääsee edustaan Ruotsia!
Aika renkutus tuokin oli. Tyypillistä ruotsalaista jympytyspoppia.