Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

varhaisultrasta

27.09.2008 |

Hei kävin varhaisultrassa ja viikot oli ultran mukaan 5+3. Näkyi alkio ja syke todella hyvin. sikiön koko oli kuulema 2mm. Mutta sillä viikolla kun lääkäri kertoi mahdollisen hedelmöityksen tapahtuneen niin se ei ole mahdollista. Voiko ultrassa olla monen päivän heitto? lääkäri sanoi mahd. hedelmöityksen tapahtuneen 1.9 ja plussa testin tein kuitenkin jo 8.9.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
27.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli tarkimmilla ultrilla voidaan todeta lähes vuorokauden aika, jolloin hedelmöittyminen on todettu. Siis alkioiden koot on niin samat. Siksi alkuraskaudessa määritellään l.a. ultralla, koska myöhemmin tulee yksilölliset koon vaihtelut. Eli kovin monen päivän heittoja ei ultralla voi saada, ellei ultraaja sitten ole ollut tosi tumpelo ja kokematon.



Tarkoitatko, ettette ole olleet yhdynnässä silloin, kun arvioitu hedelmöittyminen on tapahtunut? Siittiöthän elävät naisen sisällä 3-5 vrk (joskus jopa viikon, jos elinvoimaisia ja suotuisat elinolosuhteet). Tuo varhainen plussaus voi puolestaan johtua siitä, että pikkuinen on aikaisin kiinnittynyt ja heti alkanut kehittää istukkahormonia ja sinä ehkä testasit hyvin herkällä testillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla