Sulkeeko OP seuraavaksi asiakkailtaan mitään kysymättä Amerikka -rahastonsa?
https://www.arvopaperi.fi/uutiset/a/8e9f79ae-0e05-405e-8b6f-aa45a97a87e7
Vähän sellaiset vibat, että tästä tulee uusi OP Venäjä ja OP kiinteistörahasto kun väki on alkanut vetämään pois rahojaan tuosta hullusta maasta.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Vain hölmö sijoittaa rahastoihin.
Miten niin, onhan siellä se OP indeksi tehnyt ihan hyvää tuottoa nollakuluilla?
Et selvästikään ymmärtänyt uutista.
Taas joku suuhengittäjä yrittää keskustella asioista, joista ei mitään ymmärrä. Asunnot ovat epälikvidejä eikä asuntorahasto pysty myymään niitä suurta määrää kerralla hyvään hintaan. Jenkkiosakkeet ovat erittäin likvidejä ja vaikka koko op:n jenkkirahaston likvidointi onnistuisi muutamassa päivässä.
No venäjärahaston kyseessä ollessa vaaran merkit oli olemassa jo pitkään. Viimeistään 2014 olisi pitänyt alkaa miettiä, että tässä on korkea riski jäädä luu käteen. Mutta pelatessa iskee yleensä se sokeus ja lapsen usko, että kyllä tää vielä tästä.
Vaikka Usein käy niin että ei se siitä...
Ei liene sekään kaukaa haettu skenaario jossa Trump kansallistaa muiden maiden kansalaisten omaisuuden ja sijoitukset.