Kannattaako tehdä kolmas lapsi?
Kertokaas nyt mielipiteitänne, kolmen lapsen äidit, ja tekin jotka tarkoituksella olette jääneet 2-lapsiseksi perheeksi! Meillä on kova pohdinta meneillään. Tykkäämme kauheasti lapsista, 2 kpl on jo ja kolmaskin olisi kiva, mutta jotenkin tuntuu että työmäärä lisääntyy hirveästi ja oman uran saa siinä vaiheessa sitten jo heittää romukoppaan.
Kommentit (10)
Miksi pitää kasvattaa maapallon väkilukua mielinmäärin. Huolehdittaisiin hyvin edes niistä yhdestä kahdesta,mutta kun on se VAUVAkuume joo ne on vauvoja parikuukautta.
voi herranjeesus miten yksinkertaista porukkaa. Halusin kuulla nimenomaan MIELIPITEITÄ, ja kolmen lapsen vanhempien näkemyksiä asiasta. Päätökseni teen kyllä ihan itse. Ja vauvakuumetta ei ole oikeastaan koskaan ollut, tykkään lapsista, en vauvoista mitenkään enemmän kuin muunkaan ikäisistä lapsista. Mutta ehkä tämä meni taas yksinkertaisimman kansanosan hilseen yli ja rajusti, joten unohdetaan koko juttu.
Ap
Jos porukkaanne sopii kolmonen, niin siitä vaan.
Tavarat yleensä jo löytyy. Tavalliseen autoon vielä mahtuu, jos ei halua isompaa. Asuntoonkin ainakin alkuvuosina varmaan mahtuu, koska vauva nukkuu vanhempien huoneessa?
Ja minusta muutos kaksilapsisesta kolmilapsiseksi ei ollut suuri muutos. Kolmonen menee siinä lapsiperheen aikautauluissa ihan hyvin. Eli varmaan teilläkin on ruokaajat ym. kohdillaan, niin siihen on kolminen helppo opettaa mukaan.
Kun hoitelet vauvaa, vanhemmilla lapsilla on paljon seuraa toisistaan eli eivät ole niin mustasukksisia, kun ei äidin huomiosta tarvitse kilpailla, kun on leikkiseuraa.
Kolmen lapsen kanssa on vielä helppo sullotua laivan hyttiin tai hotellihuoneeseen. Kolmelle lapselle on vielä helppo jakaa huomio ja keskittyä jokaisen tärkeisiin asioihin.
Terv. neljättä kuumeileva
Ja usein on niin, että vasta siitä kolmannesta (meidän tapauksessa neljännestä) vauvasta osaa nauttia ihan täysillä :-)
kuvitella. Varusteet on jo valmiina joten kulujakaan ei alkuun tule hirveästi lisää. Tavalliseen autoon mahtuu vielä hyvin eikä lisätilaa asuntoonkaan heti tarvita. Meillä lapset 2v. välein ja vanhimmasta on jo apuakin nuorimman " hoidossa" . Lisäksi lapset selvästi nauttivat toistensa seurasta ja keksivät yhteisiä leikkejä ilman ulkopuolista kaveriseuraa. Ja jos yksi on kaverilla niin kaksi voivat hyvin leikkiä yhdessä eikä ole sitä vinkumista että nyt ei mulla ole ketään kaveria mitä oli ennen kolmatta lasta. Näin siis meillä mutta jokainen perhehän on erilainen. Lasten kasvaessa toki yhdestä lapsesta tulee yhdet kulut lisää kun ei voi enää niin tavaroita kierrättää lapselta toiselle ja " työmäärä" lisääntyy kun pitää viedä kolme lasta kahden sijaa harrastuksiin yms. Uraani en ole hiettänyt romukoppaan vaan kun neljäs lapsemme on tarpeeksi vanha aion kyllä ehtiä vielä tehdä töitä ihan hyvin. Meille siis vielä yksi lapsi tulossa joka tuokin sitten muutoksia paljon enemmän kuin kolmas lapsi.
---laskekaa eurot ja siitä se alkaa...
Kuopus on aina se kolmas pyörä.
Kahden kanssa olis paljon helpompaa.
meille syntyy kohta kuudes. Meillä se isoin muutos tuli vasta viidennen kohdalla.
meillä on laaja tuttavapiiri, mutta emme tunne ainuttakaan perhettä, jossa olisi enemmän kuin 2 lasta. Siksi siis on turvauduttava aina yhtä ihastuttavaan AV-palstaan, ja osattava ohittaa tuollaiset 2:n tyyppiset vastaukset. : )
T. ap